Aktualności

08.03.2022

Zmarła Alicja Kapuścińska

Nie żyje Alicja Kapuścińska, lekarka, żona reportera Ryszarda Kapuścińskiego. Miała 89 lat. Wiadomość o jej śmierci przekazał prezes wydawnictwa Czytelnik Marian Sewerski.

„Szanowni Państwo, Pogrążony w smutku informuję, że dzisiejszej nocy zmarła Pani Alicja Kapuścińska. Była dobra i kochana, niech spoczywa w pokoju. Od kilku godzin jest już znowu u boku Ukochanego Ryszarda. To bardzo smutna wiadomość dla nas wszystkich. Pani Alicja pozostanie zawsze w naszych sercach i ciepłych wspomnieniach. Zawsze będzie z nami, nie zapomnimy Jej nigdy” - napisał Sewerski.

Alicja Kapuścińska urodziła się w 4 marca 1933 roku. Z Ryszardem Kapuścińskim poznała się na studiach historycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Kapuścińska przeniosła się jednak na Warszawską Akademię Medyczną. Następnie pracowała jako lekarz-pediatra w Klinice Dziecięcej Akademii Medycznej przy ul. Działowskiej w Warszawie.

W 1952 roku wzięła ślub z Ryszardem Kapuścińskim. Rok później urodziła się ich córka, która mieszka w Kanadzie.

Od śmierci męża w 2007 roku wspierała różne inicjatywy i brała udział w wydarzeniach przypominających twórczość wybitnego reportera. Poprzez Fundację Herodot, której była założycielką, przez kilka lat organizowała i fundowała konkurs na stypendia dla młodych dziennikarzy. Była honorową patronką powołanej przez miasto Warszawa w 2010 roku i współorganizowanej przez „Gazetę Wyborczą” Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszą książkę reporterską.

Podczas uroczystości jubileuszowych Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik w 2019 roku Alicja Kapuścińska, jako członek Czytelnikowskiej Rodziny, została odznaczona Odznaką Honorową Zasłużony dla Warszawy.