Aktualności

Maximilian Schönherr, CC BY-SA 3.0
22.05.2023

Zmarł Martin Amis

W wieku 73 lat zmarł w swoim domu na Florydzie Martin Amis, jeden z najbardziej cenionych prozaików brytyjskich ostatniego półwiecza, autor m.in. „Forsy”, „Pól Londynu” i „Informacji”. Jak przekazała jego żona, przyczyną śmierci autora był rak przełyku.

Należał do słynnego pokolenia ’83, nazwanego tak na cześć kultowego, siódmego numeru magazynu literackiego „Granta” z 1983 roku, który przybliżał najlepiej zapowiadających się brytyjskich prozaików. Obok niego w pamiętnym wydaniu znaleźli się m.in. Julian Barnes, Kazuo Ishiguro, Salman Rushdie i Ian McEwan.

„Martin Amis był jednym z najbardziej uznanych pisarzy ostatnich 50 lat” – napisano na stronie internetowej Nagrody Bookera, najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii.

Martin Amis najbardziej znany był jako autor takich dzieł, jak „Forsa” oraz „Pola Londynu”. W swojej twórczości koncentrował się głównie na krytyce późnokapitalistycznego społeczeństwa, które przedstawiał często w groteskowej i karykaturalnej formie. Wspaniale łączył powagę społecznej diagnozy z bezlitosną ironią i humorem.

Za swoje dzienniki otrzymał nagrodę James Tait Black Memorial Prize oraz dwukrotnie był nominowany do Nagrody Bookera. Do 2011 roku pracował jako wykładowca kreatywnego pisarstwa na uniwersytecie w Manchesterze. W 2008 roku „The Times” umieścił go na liście 50 największych pisarzy brytyjskich po 1945 roku.

Urodzony w 1949 roku w Oksfordzie Martin Amis był synem wybitnego powieściopisarza i poety Kingsleya Amisa.