Aktualności

Leszek Bugajski / fot. Krzysztof Dubiel
26.03.2024

Zmarł Leszek Bugajski

Odszedł Leszek Bugajski, jeden z najważniejszych krytyków literackich ostatniego półwiecza, publicysta, autor licznych książek eseistycznych i krytycznoliterackich.

„Dziś w nocy zmarł Leszek Bugajski, krytyk literacki, długoletni redaktor »Twórczości«, nasz kolega” – poinformowano we wtorek w mediach społecznościowych miesięcznika literackiego „Twórczość”.

Bugajski (ur. 1949 w Dąbrowie Górniczej) był publicystą, krytykiem literackim, a także autorem książek - m.in. „Iredyński”, „Zapiski z epoki Beatlesów”, „Szczypiorski”, „Seks, druk i rock and roll. Zapiski z epoki recyklingu” – scenariuszy filmowych, felietonów i recenzji.

Jako publicysta współpracował m.in. z tygodnikiem „Wprost”, „Newsweekiem” czy „Playboyem”. Wcześniej kierował m.in. działem literackim tygodnika „Życie Literackie”, publikował w wielu pismach poświęconych literaturze takich, jak „Kultura”, „Literatura”, „Miesięcznik Literacki”, „Odra”, „Wiadomości Kulturalne”. Najdłużej związany był z „Twórczością”, w której od 1988 roku kierował działem krytyki literackiej, a przez dwa lata pełnił także rolę redaktora naczelnego (1997-1999). To właśnie tutaj wychował kolejne pokolenia młodszych krytyków.

„Najbardziej lubiłem jego ironiczne złośliwości, był w nich znakomity. Żywa inteligencja, do tego zmuszał mnie do czytania pisarzy, których nie chciało mi się czytać, bo albo związani jakoś z redakcją, albo jego zdaniem ciekawi. Zwykle nic mi się z tego nie podobało, a on to szanował. Lubił, jak komuś się nie podoba i umie to uzasadnić, umieścić w kontekście – napisał w mediach społecznościowych wydawca, tłumacz i krytyk Krzysztof Cieślik. – Oczywiście także wspaniały anegdociarz, ale co się dziwić: debiutował jeszcze we »Współczesności« więc znał literalnie wszystkich, którzy znaczyli coś w literaturze polskiej od lat 70”.

Za swą pracę twórczą i upowszechnianie literatury polskiej Bugajski uhonorowany został Nagrodą im. Stanisława Piętaka, Nagrodą im. Kazimierza Wyki, Nagrodą Funduszu Literatury. Przyznano mu także Srebrny Krzyż Zasługi oraz Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”. 

KC / PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna