Aktualności

fot. Archiwum Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
07.02.2022

Zmarł Józef Zięba

5 lutego w Lublinie zmarł dr Józef Zięba, poeta, prozaik, społecznik, organizator i dokumentalista życia kulturalnego Lublina i Lubelszczyzny.

Dr Józef Wiesław Zięba urodził się 15 sierpnia 1932 roku w Powursku na Wołyniu. W 1951 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, studia polonistyczne w 1955 roku w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1974 roku uzyskał doktorat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Był organizatorem i wieloletnim kierownikiem Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Od 1989 roku należał do Oddziału Lubelskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Był inicjatorem i wiceprezesem Stowarzyszenia Lubelska Fara.

Józef Zięba był autorem dziewięciu tomików wierszy, w tym tomu „Był Człowiek, w którym moja ziemia ujrzała, że jest związana z niebem” (poemat poświęcony Janowi Pawłowi II – wydanie albumowe); wydał ponadto publikację „Ruch teatralny na wsi 1918-1939”, powieść „Dzierżak”, wielokrotnie wznawiane opowieści lubelskie: „Szklaneczka króla Stasia”, „Wspaniały dar króla i inne lubelskie opowieści”, „Wspaniały dar króla. Poeta burmistrz i inne lubelskie opowieści”, „Tajemnice lubelskiego koziołka. Dwadzieścia jeden opowieści. Wydanie jubileuszowe na 700-lecie Królewskiego Miasta Lublina”, „Opowieść o Unii Lubelskiej i Hołdzie Pruskim w Lublinie”, „Opowieść o długim życiu i przedwczesnej śmierci lubelskiej fary”, „Kiedy pan Belina na karkach Moskali wjechał do Lublina”, „Rok 1317. Jak lublinianie prawa miejskie zdobyli”, a także „Dzieje jednego obrazu. Opowieść o cudownej ikonie Matki Bożej Chełmskiej”, „Rozmowy o Józefie Czechowiczu”, opublikował książki na temat KUL-u: „Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Narodziny uczelni”, „Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Powstanie i odrodzenie uczelni”, „Dlaczego nie zlikwidowano Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w okresie PRL?”, cykl wspomnieniowy: „Znad Stochodu. Wspomnienia wołyńskie”, „Miasto ocalenia” [Chełm], „Lublin, miasto przeznaczenia” [cz. 1-3], scenariusz słuchowiska „W oczekiwaniu na wyrok”, a także książki „Epitafium dla bohatera.  Dla upamiętnienia 80. rocznicy II wojny światowej”, „Krzyk wojen. Udramatyzowany montaż poetycki”.

Był edytorem tekstów Jana Pocka, Józefa Czechowicza, Karola Wojtyły, Józefa Łobodowskiego, Stanisława Bojarczuka, redaktorem pracy (wespół z Waldemarem Michalskim) „Lublin literacki 1932-1982. Szkice i wspomnienia”, autorem licznych artykułów prasowych. Wiele lat współpracował z Wydawnictwem Lubelskim i Wydawnictwem „Polihymnia” oraz dwumiesięcznikiem „Lublin. Kultura i społeczeństwo”.

Jesienią 2021 roku dr Józef Zięba swoje archiwum literackie przekazał Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Ostatnia książka Józefa Zięby ukazała się pod koniec 2021 roku. Nosi tytuł „Pożegnanie z Wołyniem”. Wydana została przez Instytut Literatury w ramach serii „Książki Duma Lublina – Lubelska Biblioteka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich”.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 11 lutego 2022 r. (piątek) o godz. 12.00 w Kaplicy Cmentarnej przy ul. Lipowej w Lublinie.