Aktualności

fot. Adrian Grycuk
29.04.2021

Zmarł historyk i varsavianista Jarosław Zieliński

Zmarł historyk i varsavianista Jarosław Zieliński – przekazał w środę stołeczny magistrat. Autor wielu publikacji o Warszawie chorował na nowotwór.

„Po walce z ciężką chorobą odszedł od nas Jarosław Zieliński. Człowiek kultury, wspaniały varsavianista, autor wielu cennych publikacji o Warszawie” – poinformował miejski ratusz. „Podarował Pan naszemu miastu tak wiele – dziękujemy za wszystko. Będzie nam Pana brakowało” – dodano we wpisie.

Informację podał również miesięcznik „Stolica”, w którym Zieliński był zastępcą redaktora naczelnego. „Jarosław Zieliński nie żyje. Pokonała Go straszna choroba nowotworowa. Łączymy się w bólu z Rodziną i Najbliższymi Jarka. Przyjacielu nie jesteśmy w stanie wymówić słów pożegnania. Zawsze będziesz z nami i w naszych sercach” – napisano w mediach społecznościowych magazynu.

Jarosław Zieliński był historykiem, varsavianistą, autorem wielotomowego opracowania „Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy” i innych publikacji, jak m.in.: „Latarnie warszawskie. Historia i technika”, „Stacje kolejowe. Architektura i budownictwo” (tom 1 i 2), „Plac. Warszawski plac Piłsudskiego jako zwierciadło losów i duchowej kondycji narodu”. Napisał też wiele przewodników po stołecznych dzielnicach i liczne artykuły na temat zabytków Warszawy.

źródło: PAP, Natalia Kamińska