Aktualności

17.01.2020

Zmarł Christopher Tolkien

Syn J.R.R. Tolkiena, Christopher Tolkien, zmarł w czwartek w wieku 95 lat. Był wykładowcą akademickim, pisarzem, a przez lata zarządzał dorobkiem ojca: zajmował się redakcją i wydaniami pośmiertnymi dzieł sławnego pisarza, twórcy m.in. „Władcy Pierścieni”.

O śmierci pisarza poinformował francuski portal Var-matin. Tolkien zmarł 16 stycznia w miejscowości Draguignan w prowincji Var na południu Francji, gdzie mieszkał przez ostatnie lata.

Był trzecim synem J.R.R. Tolkiena i Edith Mary Tolkien. Uczył się w Oksfordzie, a w czasie II wojny światowej służył w Royal Air Force. Po wojnie wrócił na Oxford, gdzie rozpoczął studia nad literaturą i językiem angielskim. Na słynnej uczelni już został – wykładał staroangielski i staroislandzki, zajmował się też staronordyckimi sagami.

Po śmierci ojca (J.R.R. Tolkien zmarł we wrześniu 1973 roku) zarządzał jego majątkiem. Zajmował się redakcją i publikacją jego szkiców i notatek dotyczących Śródziemia – fikcyjnej krainy, której historię zawarto we „Władcy Pierścieni”. To dzięki młodszemu z Tolkienów światło dzienne ujrzały „Silmarillion”, „Niedokończone opowieści”, „Dzieci Húrina” czy „Historia Śródziemia”.