Aktualności

03.01.2019

Zgłoszenia do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Organizatorzy Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2018 informują, że zgłoszenia do tegorocznej 10. edycji Nagrody przyjmowane są do 15 stycznia – decyduje data stempla pocztowego.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki została ustanowiona 14 stycznia 2010 roku przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy. Nagroda jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Jej celem jest uhonorowanie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema – tłumaczonego polskiego autora.

Wysokość nagród wynosi: dla laureatów – 50 tys. zł brutto dla autora książki reporterskiej i 15 tys. zł brutto dla tłumacza najlepszego przekładu reportażu literackiego roku. Finaliści otrzymują dyplomy i fotografie autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego.

Przewodniczącym Jury jest Piotr Mitzner, poeta, historyk literatury i edytor, a członkami: Dorota Danielewicz, mieszkająca w Berlinie dziennikarka i publicystka, moderatorka i tłumaczka spotkań autorskich, Magdalena Grochowska, pisarka i dziennikarka, Mariusz Kalinowski, szwedzki filolog, tłumacz, literaturoznawca, współreżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, oraz Katarzyna Nowak, dziennikarka radiowa.

Nagrodzie towarzyszy akcja edukacyjna, mająca na celu propagowanie twórczości Ryszarda Kapuścińskiego wśród uczniów warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodzież co roku będzie czytać inny utwór Kapuścińskiego, który stanie się inspiracją do przedstawienia własnej pracy.

Współorganizatorem Nagrody jest redakcja „Gazety Wyborczej”. Patronem honorowym Nagrody jest Alicja Kapuścińska. Sekretarzem Nagrody jest Bożena Dudko.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]