Aktualności

fot. materiały prasowe
10.03.2020

Zborowski czyta Grzesiuka w radiowej Dwójce

W cyklu „Książka do słuchania” Program 2 Polskiego Radia zaprasza od wczoraj na premierową adaptację „Boso, ale w ostrogach” Stanisława Grzesiuka. Fragmenty słynnej powieści o przedwojennej Warszawie widzianej oczami młodego cwaniaka czyta znakomity aktor Wiktor Zborowski.

Stanisława Grzesiuka (1918–1963) znamy przede wszystkim jako barda warszawskiego Czerniakowa. Dzięki niemu przedwojenny stołeczny folklor przetrwał i znalazł wielu naśladowców. Grzesiuk napisał trzy autobiograficzne powieści – pierwszą z nich, czyli „Boso, ale w ostrogach”, wydano w 1959 roku, ale została poddana drastycznej cenzurze. Tekst integralny –  bez skreśleń i cenzury – pojawił się w księgarniach dopiero w 2018 roku.

Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie lat 30. Stasiek jest dzieciakiem, wyrostkiem, a w końcu mężczyzną. Brawurowo i bezpardonowo opisuje czerniakowski światek, w którym obowiązuje szlachetne prawo pięści, nieznanej gdzie indziej kultury miejskiej i zamiłowanie do awantur.

Emisja fragmentów „Boso, ale w ostrogach” w aktorskiej interpretacji Wiktora Zborowskiego codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 19.15-19.30.