Aktualności

07.11.2022

Zapraszamy na szkolenia online dla beneficjentów programu „Certyfikat dla małych księgarni”

Instytut Książki zaprasza na szkolenia online dla beneficjentów programu „Certyfikat dla małych księgarni”, które odbędą się w przyszłym tygodniu. Spotkania będą poświęcone raportom częściowym z realizacji zadania za rok 2022.

Grudzień to dla księgarzy czas wytężonej pracy, dlatego nasze szkolenia zdecydowaliśmy się poprowadzić już w listopadzie. Ostatnie tygodnie tego roku chcemy pozostawić księgarzom na to, co robią najlepiej – promocję książek jako prezentów świątecznych.

Wirtualne spotkania odbędą się w poniedziałek 14 listopada o godz. 8:00 oraz w środę 16 listopada o godz. 18:00. Oba spotkania odbędą się za pośrednictwem platformy Zoom. Wszystkich, którzy chcieliby wziąć w nich udział, prosimy o wysłanie maila na adres: e.gasior@instytutksiazki.pl

W tegorocznej edycji programu dofinansowanie otrzymało 100 księgarni, zarówno z dużych miast, takich jak: Warszawa, Kraków czy Poznań, ale też z mniejszych ośrodków, jak m.in. Legionowo, Limanowa, Busko-Zdrój czy Proszowice. Większość z nich otrzymała maksymalną kwotę dofinansowania, czyli 40 tys. zł. Łączna kwota dotacji wyniosła 4 mln zł.

O programie „Certyfikat dla małych księgarni”

Program „Certyfikat dla małych księgarni” jest realizowany od 2021 r. przez Instytut Książki jako bezpośrednia odpowiedź Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kryzys całego sektora, który dodatkowo ucierpiał w czasie pandemii, jak i uzupełnienie innych działań proczytelniczych. O wsparcie finansowe w ramach programu mogą ubiegać się podmioty prowadzące małe księgarnie, w których co najmniej 50% przychodów pochodzi ze sprzedaży książek.

Celem programu „Certyfikat dla małych księgarni” jest wsparcie małych niezależnych księgarni, które są nie tylko kluczowym elementem rynku książki, lecz także odgrywają rolę kulturotwórczą. Program opiera się na założeniu, że małe, lokalne księgarnie to nie tylko miejsca handlu książkami, lecz przestrzenie kreatywne, niewielkie centra dostępu do kultury, które realnie kształtują literackie gusta lokalnych społeczności. Ma przede wszystkim zahamować obserwowany od wielu lat spadek liczby małych księgarni, a dzięki udzielonemu wsparciu zapewnić im możliwość lepszej promocji. Środki otrzymane przez księgarnie w ramach programu są przeznaczane na pokrycie kosztów czynszu i innych opłat stałych dotyczących utrzymania lokalu czy wsparcie bieżącej działalności (zakup niezbędnych licencji czy wyposażenia księgarni).

Więcej informacji na temat programu można znaleźć pod adresem https://bit.ly/CertyfikatKsiegarnie2022

Program „Certyfikat dla małych księgarni” jest realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.