Aktualności

08.06.2022

Zakończyły się Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej 2022

Wczoraj zakończyły się tegoroczne Międzynarodowe Targi Książki w Tajpej. Impreza trwała od 2 do 7 czerwca. Polska była tam obecna wraz ze stoiskiem promującym krajową literaturę i kulturę, zaś pod koniec targów ogłoszono, że w przyszłym roku nasz kraj będzie pełnił funkcję Gościa Honorowego targów.

Targi w Tajpej są jednym z największych i najważniejszych tego rodzaju wydarzeń w Azji Wschodniej. Polskie stoisko na tegorocznej edycji imprezy zostało zorganizowane przez Instytut Książki dzięki wsparciu Biura Polskiego w Tajpej i finansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na polskim stoisku był odtwarzany film promujący nasz kraj oraz popularyzujący polską literaturę i kulturę. Dostępne były też polskie książki w tłumaczeniach, głównie na język angielski.

Innym polskim akcentem był także udział Soni Dragi, prezeski Polskiej Izby Książki i Grupy Wydawniczej Sonia Draga, w programie TIBE Frankfurt Publishers Training Programme. W swoim wystąpieniu Draga przedstawiła sytuację polskiej branży wydawniczej.

W programie targów przewidziane było również spotkanie online z Witoldem Szabłowski, którego dwie książki – „Tańczące Niedźwiedzie” i „Jak nakarmić dyktatora?” – zostały wydane na Tajwanie w tłumaczeniu na język chiński tradycyjny. Podczas spotkania z reportażystą poruszono zarówno szereg tematów stricte literackich, jak i tych geopolitycznych, na czele z wojną trwającą obecnie w Ukrainie.

Tegorocznym Gościem Honorowym na Międzynarodowych Targach Książki w Tajpej była Francja, zaś wiodącym tematem – wpływ pandemii COVID-19 na międzynarodowy rynek wydawniczy.