Aktualności

fot. Instytut Książki

W dniach 18-22 października odbyła się jubileuszowa, 75. edycja Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie nad Menem. To najważniejsza impreza branży książkowej na świecie. W tym roku Polska zaprezentowała się we Frankfurcie już po raz 25, a polskie stoisko tradycyjnie zostało przygotowane przez Instytut Książki.

Frankfurcka impreza świętowała w tym roku swoje siedemdziesięciopięciolecie i odbyła się pod hasłem „And the story goes on” („Historia się nie kończy”). Jubileuszowa edycja targów przyciągnęła aż 215 tys. gości (w tym 105 tys. gości z branży i 110 tys. czytelników) i 4 tys. wystawców z 95 krajów świata. Podczas imprezy odbyło się łącznie 2600 różnych wydarzeń relacjonowanych przez 7 tys. przedstawicieli mediów. Pierwsze dwa dni Frankfurter Buchmesse tradycyjnie kierowane są wyłącznie do przedstawicieli branży wydawniczej, z kolei w weekend odbywają się wydarzenia przeznaczone także dla czytelników. Organizatorzy podali, że w tej drugiej, festiwalowej części imprezy wzięło w tym roku udział o 30 proc. więcej gości niż w roku ubiegłym.

Instytut Książki zorganizował na tegorocznych frankfurckich targach stoisko o powierzchni 200 m2. Zagranicznej publiczności zostały zaprezentowane książki z katalogu „New Books from Poland 2023”. Jak co roku we Frankfurcie miała również miejsce premiera raportu „Polish Book Market”, dostarczającego branżowej publiczności wiedzę o rodzimym rynku książki. 

W przestrzeni polskiego stoiska zagraniczni wydawcy byli informowani o programach Instytutu Książki, które są do nich kierowane, w tym o flagowym Programie Translatorskim ©Poland, którego celem jest promocja polskiej literatury na świecie poprzez finansowe wsparcie wydań polskich książek w przekładach na języki obce. We wszystkich edycjach programu Instytut Książki łącznie dofinansował już ponad 3000 przekładów polskich książek na języki obce. W samych tylko Niemczach każdego roku ukazuje się ponad 40 tłumaczeń dzieł literatury polskiej.

Podczas tegorocznych Targów Książki we Frankfurcie Instytut Książki zorganizował trzy spotkania z polskimi autorami. Bohaterem dwóch z nich był reportażysta Witold Szabłowski i jego książka „Rosja od kuchni” („Die Köche es Kreml”). Odbyły się one w sobotę i niedzielę o godz. 12:00 w Buchmesse Halle 3.1. Z kolei spotkanie promocyjne książki „Marek Kamiński. Jak zdobyć bieguny Ziemi” („Eis!: Nordpol und Südpol in einem Jahr”) nominowanej do Deutscher Jugendliteraturpreis 2023, w którym wzięli udział jej autorzy Agata Loth-Iganciuk i Bartłomiej Ignaciuk oraz bohater książki Marek Kamiński, odbyło się w sobotę o godz. 13:00 (Frankfurt Studio – Public Events, Hall 4.0).

Na polskim stoisku kolektywnym swoją ofertę zaprezentowała rekordowa liczba 47 wystawców z branży wydawniczej. Znaleźli się wśród nich: GW Foksal, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Opolgraf, Mamy dla Mamy, Dom Wydawniczy REBIS, Wydawnictwo Tatarak, Wydawnictwo Nowe, Domirea, inkBOOK, BOSZ, Narodowe Centrum Kultury, Helion, Glossa, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, DTagency, Grupa Zaczytani, Media Rodzina, Nasza Księgarnia, Ezop, Widnokrąg, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Literackie, Dressler, BZGRaf, MTK Warszawa, Zielona Sowa, Poradnia K, Polish Your Kitchen, UAM, Publicat SA, Wydawnictwo Bernardinum, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, OZGraf, MCK, Marpress, Dzika Małpa, Druganoga, Muchomor, Powergraph, Makami, Karakter, Relacja, Znak, Interak, Natuli.

Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie obchodziliśmy także dziesięciolecie Stypendium im. Albrechta Lemppa, czyli programu wsparcia dla polskich i niemieckich pisarzy oraz tłumaczy, który prowadzony jest wspólnie przez Instytut Książki, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Literarisches Colloquium Berlin. Z okazji jubileuszu polskie stoisko ozdobił zaprojektowany przez Piotra Deptę-Kleśtę plakat przedstawiający dotychczasowych stypendystów. W gronie stypendystów w ciągu ostatniej dekady znaleźli się m.in. Tomasz Różycki, Zyta Rudzka, Jakub Małecki i Małgorzata Rejmer – oczywiście wraz z tłumaczami na język niemiecki.

Gościem honorowym tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie była Słowenia. W przyszłym roku w tym charakterze zaprezentują się Włochy.