Aktualności

09.10.2019

Zakończył się 15. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Od 27 września do 6 października 2019 trwała piętnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu OPOWIADANIA. Szesnasty MFO odbędzie się w pierwszym tygodniu października 2020 roku.

Organizowany przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji festiwal co roku poszukuje najciekawszych zjawisk na pograniczu literatury, teatru, filmu czy sztuk plastycznych. W tym roku jednym z tematów przewodnich była autocenzura.

Tegoroczny program składał się z kilku głównych nurtów. Pierwszy to analiza literackich możliwości współczesnego teatru. W Sali Teatru Laboratorium pokazane zostały interpretacje współczesnych i romantycznych tekstów prozatorskich oraz poetyckich. Martyna Majewska, Marcin Liber i Sebastian Majewski wyreżyserowali adaptacje sceniczne utworów Adama Mickiewicza, Tarasa Szewczenki, Kristen Roupenian i Thomasa Bernharda przygotowane dramaturgicznie przez Agnieszkę Wolny-Hamkało. Dyskusję podsumowującą prezentacje teatralne poprowadził Jakub Skurtys.

Ciekawy punkt widzenia na tematykę autocenzury zaprezentował festiwalowy przegląd filmowy, którego kuratorką była Adriana Prodeus. W kameralnej sali projekcyjnej Muzeum Pana Tadeusza zobaczyliśmy (i przedyskutowaliśmy) filmy pokazujące, dlaczego tak aktualna jest nadal potrzeba analizy schematów kulturowych, w których nadal przyucza się dziewczynki i kobiety do podrzędności i potulności w konwencji „nie odzywaj się niepytana”.

Czytania festiwalowe odbyły się w Klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury. W trakcie prowadzonych przez Rafała Bryndala prezentacji po polsku i w językach oryginalnych czytali autorzy z Izraela, Korei, Turcji, Norwegii, Hiszpanii i Czech (m.in. Ciler Ilhan, Piotr Paziński, Bianca Bellova, Ha Chang-soo), w dyskusji o autocenzurze udział wzięły Agata Bielik-Robson, Karolina Felberg i Eliza Kącka, rozmawialiśmy także o fake newsach i o nagrodach literackich dla debiutantów.

Jak co roku częścią podczas MFO odbyły się także spotkania autorskie i warsztaty. Zajęcia teatralne poprowadziła Katarzyna Dudzic-Grabińska, a literackie Adam Kaczanowski. Wręczono również nagrody za najlepsze przekłady (laureatki to Iga Jasiewicz, język baskijski; Joanna Pienio-Danielak, język koreański; Agata Wróbel, język rosyjski; Paulina Treszczotko i Sylwia Filipowska, język turecki) i za opowiadanie roku (nagrodę główną w tegorocznym konkursie otrzymała Małgorzata Żebrowska za prozę „Mrówki”).

Wydarzeniu towarzyszyły gazeta festiwalowa, premiera dwujęzycznego numeru czasopisma OPOWIADANIE i wystawa ilustracji Aleksandry Czudżak w plenerowej galerii Szewska Pasja.

***
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.