Aktualności

XXV Forum Wydawców zakończyło się w niedzielę. Polska literatura budziła ogromne zainteresowanie zarówno na samych targach, jak i na towarzyszącym im festiwalu literackim. Podczas ostatniego dnia lwowskich Międzynarodowych Targów Książki z publicznością spotkali się Wojciech Miłoszewski i Jacek Dukaj.

„Obecność Polski będzie na Forum widoczna i mamy nadzieję, że atrakcyjna. Szczególnie polecam wydarzenia związane z urodzonym we Lwowie Zbigniewem Herbertem, którego rok właśnie obchodzimy” – zapowiadał w rozmowie z PAP Rafał Kocot z lwowskiego konsulatu RP i z pewnością się nie mylił. Na spotkaniach z polskimi autorami gościły tłumy.

Lwowskie targi książki po raz kolejny pokazały, jak duże jest wśród naszych wschodnich sąsiadów zapotrzebowanie na polskie słowo drukowane i jak ważną rolę odgrywa na Ukrainie polska kultura. Polskie stoisko – w tym roku wspólnie zorganizowane przez Instytut Książki, Instytut Polski w Kijowie i Narodowe Centrum Kultury – cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, i to w równym stopniu ze strony miejscowych Polaków, jak i Ukraińców chcących poznać nasz język i kulturę. Ma to szczególne, symboliczne znaczenie w obchodzonym właśnie roku wielkiego lwowianina, Zbigniewa Herberta.

– podsumował polską obecność na lwowskich targach dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

Z ukraińską publicznością spotkał się Bronisław Wildstein. Spotkanie, które poprowadził znany dziennikarz niezależnej Espresso TV Anton Borkowski, toczyło się m.in. wokół ostatniego zbioru esejów Wildsteina O kulturze i rewolucji, wpisując się w cykl imprez poświęconych wiodącemu tematowi tej edycji targów, jakim był „rynek wolności”. W sobotę intensywny dzień we Lwowie miał także Jacek Dukaj prezentujący we współpracy z wydawnictwem Astrolabium ukraiński przekład Lodu. Autor był gościem poranka w ukraińskiej telewizji, podpisywał książki na stoisku wydawcy i wraz z tłumaczem swojej książki, Andrijem Pawłyszynem, zaprezentował Lód na wieczornym spotkaniu we lwowskim Press Clubie. Dukaj podczas ostatniego dnia targów wziął także udział – m.in. wraz z Wojciechem Miłoszewskim – w dyskusji o kondycji polskiej fantastyki. Bronka Nowicka, która wystąpiła ze swoją prozą poetycką na sobotniej festiwalowej „Nocy poetów”, spotkała się w niedzielę z miłośnikami poezji na targach.

W sobotę we Lwowie miała miejsce także prezentacja ukraińskiego przekładu Narzeczonej Schulza z udziałem Agaty Tuszyńskiej. Na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie odbyło się spotkanie z Andrzejem Franaszkiem poświęcone postaci wielkiego lwowianina, Zbigniewa Herberta. Z kolei na zaproszenie Instytutu Polskiego w Kijowie z okazji ukraińskiej premiery Morfiny z publicznością spotkał się Szczepan Twardoch. Dużą popularnością cieszyły się również piątkowe spotkania z autorem książek dla dzieci i młodzieży Marcinem Szczygielskim.