Aktualności
Festiwal Conrada to nie tylko spotkania z pisarkami i pisarzami z całego świata. Program towarzyszący obejmuje wydarzenia dla dzieci i rodzin, pasmo filmowe i Kongres Książki. W dniach 24–30 października Kraków będzie żył wszystkimi wymiarami literatury.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji – WSPÓLNOTY – wiąże się z potrzebą bycia razem, której szczególnie mocno doświadczyliśmy w okresie pandemii – mówi Urszula Chwalba, Dyrektorka Wykonawcza Festiwalu Conrada. Z niecierpliwością czekamy na spotkania z czytelniczkami i czytelnikami w każdym wieku, w tym z dziećmi i ich opiekunami, dla których przygotowaliśmy specjalne pasmo. W programie Conrada znalazły się też pokazy ambitnych filmów, które łączą się z ideą tegorocznej edycji. Równie istotne są dla nas wydarzenia branżowe w ramach Kongresu Książki.
Pasmo dla dzieci i rodzin
W ramach zaplanowanego na dni 29 i 30 października pasma dla dzieci i rodzin odbędzie się między innymi premiera Wilków Aleksandry i Daniela Mizielińskich – autorów znanych na całym świecie Map. Współautorem ich nowej książki jest Michał Figura, przyrodnik i członek Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. To jednak nie jedyna premiera, jaką zaplanowano, bo do Krakowa przyjedzie też Jacek Ambrożewski, autor ilustrowanej historii lotnictwa zatytułowanej Ale odlot. Tajemniczo zapowiada się spotkanie, na którym poznać będzie można stwory zaludniające wyobraźnię estońskiego pisarza Andrusa Kivirähka. Poza tym na Festiwalu Conrada nie mogło zabraknąć debiutującego w roli autora książek dla dzieci i młodzieży Tomasza Stawiszyńskiego. Znany dziennikarz opowie o swojej Misji Sowy i zapewne zarazi słuchaczy swoją pasją do filozofii. Wszystkie spotkania odbędą się w Pałacu Potockich przy krakowskim Rynku Głównym – obowiązują wcześniejsze zapisy.
Pasmo filmowe
Wieloletnia współpraca Festiwalu z Kinem Pod Baranami zaowocuje w tym roku wyborem filmów, które podejmują tematykę wspólnoty. Organizatorzy zapraszają m.in. na projekcję Cieni zapomnianych przodków – jednego z największych dzieł klasyka kina Siergieja Paradżanowa. Ten kultowy obraz przeniesie widzów prosto w ukraińskie Karpaty i zaginiony świat Hucułów. Z kolei kinematografię Dalekiego Wschodu, przeżywającą obecnie złoty okres, będzie reprezentować Hirokazu Koreeda i jego najnowsze dzieło Baby Broker. Zobaczyć będzie też można przełamujący gatunkowe bariery film Listopad w reżyserii Rainera Sarneta, oparty na książce Andrusa Kivirähka. A to nie wszystko! W czasie festiwalu na platformie online Kina Pod Baranami zostanie udostępniona specjalna kolekcja tematyczna. Szczegóły wkrótce.
Kongres Książki
Organizowany w ramach Festiwalu Conrada Kongres Książki to cykl spotkań poświęconych rynkowi wydawniczemu. Wydarzenia z tego pasma odbędą się w Pałacu Potockich, a także na trwających równolegle Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Na program złożą się dyskusje otwarte dla publiczności oraz debaty dla pracowników branży.
Goście będą rozmawiać o tak różnorodnych zagadnieniach, jak regulacje prawne dotyczące rynku książki, prawa autorskie do tekstów z gatunku non-fiction czy sens szkolnych lektur obowiązkowych. Specjaliści nakreślą też perspektywy rozwoju rynku wydawniczego na najbliższe 10 lat. Nie zabraknie niezwykle ważnej kwestii, jaką stanowią potrzeby czytelnicze tysięcy nowych mieszkańców Polski pochodzących z Ukrainy.
W ramach Kongresu Książki odbędzie się również prezentacja twórczości autorów i autorek uczestniczących w międzynarodowym projekcie CELA (Connecting Emerging Literary Artists). Na spotkaniu dotyczącym przekładów klasyków ogłoszone zostaną nazwiska osób, które zakwalifikowały się do udziału w programie mentoringowym Translatorium.
Wspólnota festiwalu
Gośćmi programu głównego będzie plejada pisarzy i pisarek reprezentujących takie kraje i tradycje literackie, jak Niemcy, Francja, Estonia, Ukraina, Maroko, Turcja, USA, Salwador, Argentyna czy Singapur. Spotkamy się też naturalnie ze znakomitymi autorkami i autorami krajowymi, jak Sylwia Chutnik, Artur Domosławski, Weronika Gogola, Grażyna Plebanek, Zbigniew Rokita, Szczepan Twardoch czy Jakub Żulczyk. Nie możemy się doczekać, by znów zobaczyć się ze wspólnotą Festiwalu Conrada na żywo – mówi Grzegorz Jankowicz, Dyrektor Programowy Festiwalu Conrada. Zapraszam też na całoroczny cykl online’owych rozmów pod nazwą Natura Przyszłości, w którym spotykam się z czołowymi pisarzami i pisarkami z całego świata, by rozmawiać o problemach współczesności.
Festiwal już po raz ósmy zwieńczy gala Nagrody Conrada, przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski. W tym roku zdecydowaliśmy się odnowić skład kapituły, by spojrzeć na niezwykle dynamiczną scenę nowych literackich głosów w Polsce z możliwie wielu perspektyw – mówi Urszula Chwalba. Nagroda Conrada to drogowskaz nowych kierunków w polskiej literaturze, wyróżnienie, które jak żadne inne oddaje sens literackiego festiwalu jako celebracji nieustannej zmiany – dodaje. O tym, kto otrzyma Nagrodę, decydują jurorzy oraz czytelnicy, którzy wkrótce będą mogli wziąć udział w głosowaniu za pośrednictwem strony internetowej.
Daty Festiwalu Conrada już tradycyjnie zbiegają się z terminem Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie (27–30 października). Po okresie pandemicznych zawirowań święto literatury wraca więc pod Wawel w pełnym wymiarze. Na targowym stoisku Krakowa Miasta Literatury UNESCO będzie można zapoznać się z ofertą książek wyróżnionych Nagrodą KMLU.
Informacje o lokalizacjach poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronie festiwalu. Seanse z pasma filmowego są biletowane, natomiast udział w paśmie głównym, w spotkaniach dla dzieci i rodzin, jak również w Kongresie Książki jest bezpłatny, obowiązują jednak wejściówki. Ich dystrybucja rozpocznie się 7 października na stronie internetowej KBF: Bilety.
Organizatorami Festiwalu Conrada są Miasto Kraków, KBF: operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Fundacja „Tygodnika Powszechnego”.
Kongres Książki powstaje we współpracy ze Stowarzyszeniem Unia Literacka, Stowarzyszeniem Księgarzy Polskich, Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury, ZAiKS-em oraz Targami Książki w Krakowie.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja Czytelnictwa.
***
Kanały Festiwalu Conrada:
Strona: http://conradfestival.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/ConradFestival
Instagram: https://www.instagram.com/conrad.festival/