Aktualności

źródło: DESA Unicum
22.02.2021

Wystawa „Komiks. Legenda”

Marcowa odsłona wystawy komiksu pod hasłem „Legenda” poświęcona będzie twórczości wybitnych artystów gatunku jak Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Zbigniew Kasprzak, Janusz Christa oraz – zmarły 22 stycznia – Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel.

To właśnie oni przetarli szlak następnym pokoleniom twórców sztuki komiksu. Na wystawie pojawią się plansze i rysunki z „Thorgala”, „Funky Kovala”, „Szninkla” i „Yansa” – poinformowała DESA Unicum.

Międzynarodową sławę zdobył Grzegorz Rosiński, którego „Thorgal” ma wciąż rosnącą pozycję na rynkach europejskich. Idea komiksu narodziła się dzięki Jeanowi Van Hamme, belgijskiemu pisarzowi i scenarzyście.

Seria ukazuje się w formie albumów nieprzerwanie od 1980 roku i stanowi jeden z największych sukcesów wydawniczych w Europie. Artysta jest laureatem wielu nagród, w tym Grand Prix Saint-Michel i Grand Prix Albert Uderzo na komiksowych festiwalach za całokształt twórczości. Na wystawie zobaczyć można siedem plansz autorstwa rysownika, w tym zupełną rzadkość – okładkę z 1989 roku do piętnastego tomu „Thorgal. Władca Gór”.

Do międzynarodowych gwiazd gatunku zaliczyć można również Bogusława Polcha - zmarłego 2 stycznia ub.r. - autora „Bogów z kosmosu” oraz „Funky Kovala”. Na wystawie pojawi się jedna z bardzo rzadkich okładek – „Nowa Fantastyka” w kolorze z 1991 roku.

Inne słynne komiksy, które przyniosły rysownikowi ogromną popularność to „Wiedźmin” i „Kapitan Żbik”. Wśród czytelników i innych twórców komiksu uchodzi za specjalistę od precyzyjnego, pełnego szczegółów rysunku.

Tytus, Romek i A'Tomek Papcia Chmiela stali się w Polsce bohaterami kultowymi. W każdym kadrze znajdziemy niezwykły pomysł – wynalazek, krainę, postać czy zwariowaną myśl bohatera, a nierzadko i postać samego autora. Ta seria komiksów wychowała całe pokolenia, począwszy od końca lat 50. XX wieku. Rekordowa kwota za okładkę XX Księgi przygód Tytusa, Romka i A'Tomka padła w 2015 roku. Sprzedana została prywatnemu kolekcjonerowi za 75 tys. zł.

W 2002 roku na podstawie komiksu powstał pełnometrażowy film animowany oraz płyta ze ścieżką dźwiękową. Tytusowi głosu użyczył Marek Kondrat, Romkowi – Wojciech Malajkat, a Piotr Gąsowski – A’Tomkowi. Z kolei zespół Blenders nagrał piosenkę „Banan i drzewo”, która treścią nawiązywała do komiksu. W teledysku wykorzystano animowane wstawki ukazujące różne sceny z komiksów Papcia Chmiela. Teledysk był emitowany m.in. w MTV.

Na najbliższej wystawie „Komiks. Legenda”, która rozpoczęła się 19 lutego w DESA Unicum, pojawi się dziewięć oryginalnych plansz autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego. To prace wykonane w latach 70., 80. i 90. Ciekawostką jest szkic do okładki tylnej z 1990 roku.

Na wystawie i aukcji pojawią się także rewelacyjne plansze autorstwa Janusza Christy, będące klasyką gatunku. Podobnie jak „Kapitan Kloss” Mieczysława Wiśniewskiego.

Z prac artystów młodszego pokolenia prezentowana będzie twórczość Janka Kozy, m.in. jego zestaw plansz do baletu „Hamlet”. Ciekawostką jest okładka do pierwszego numeru magazynu komiksowego „AQQ” autorstwa Łukasza Zandeckiego. Pojawią się również klasyczne pozycje takie jak „Batman”, „Spider-Man”, „Hellblazer” czy „Avengersi” - wykonane przez zawodowych rysowników komiksowych, pracujących dla wydawnictw Marvel i DC. A także plansza autorstwa Macieja Sieńczyka z komiksu „Przygody na bezludnej wyspie”, nominowanego do nagrody Nike.

Wystawa „Komiks. Legenda” trwać będzie od 19 lutego do 2 marca 2021 r. w Salonie Domu Aukcyjnego DESA Unicum, w Warszawie. Aukcja „Komiks. Legenda” odbędzie się wieczorem 2 marca 2021 r.

źródło: PAP, Anna Bernat