Aktualności
W piątek 8 lipca w Willi Caro – Muzeum w Gliwicach została zainicjowana wystawa prac Wojciecha Siudmaka pt. „Uniwersum”. Można na niej zobaczyć wielkoformatowe obrazy, ale też rysunki i rzeźby wyjątkowego malarza, który jest dobrze znany ze swoich związków z literaturą, w szczególności z ilustracji do takich książek, jak „Don Kichot” Miguela de Cervantesa, powieści z cyklu „Diuna” Franka Herberta oraz dzieła Philipa K. Dicka. Wystawa potrwa od 8 lipca do 10 października 2022 roku.
– „Chciałbym, aby ten zarysowany przeze mnie świat, był moim osobistym prezentem dla miłośników literatury fantastycznej, dla ich dzieci i wnuków i wszystkich przyszłych czytelników. To właśnie im tak bardzo potrzebna jest wyobraźnia, otwarty szeroki horyzont i dalekie spojrzenie w przyszłość” – powiedział Wojciech Siudmak.
Jak piszą w informacji o wystawie przedstawiciele Muzeum w Gliwicach, surrealistyczne wizje Siudmaka (który sam określa swoją twórczość jako „hiperrealizm fantastyczny”), meblowały wyobraźnię nie tylko pokoleń fanów fantastyki na całym świecie, ale wszystkich tych, którzy odczuwają znużenie sterylną abstrakcją i konceptualizmem, wciąż jeszcze dominującymi w dzisiejszej sztuce. Wśród podziwiających Siudmaka artystów są m.in. reżyserzy tacy jak Denis Villeneuve, George Lucas, Federico Fellini czy Jean-Jacques Annaud.
Wojciech Siudmak urodził się w 1942 roku w Wieluniu. Studiował na ASP w Warszawie oraz w Ecole des Beux- Arts w Paryżu. Od prawie 50 lat mieszka i tworzy we Francji. Artysta jest uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który ma swoje korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez S. Dalego i R. Magritte’a. Źródłem inspiracji jest dla niego sztuka Renesansu i Baroku, dzieła Berniniego, G. B.Tiepolo, H. Boscha, G. Arcimboldo, Michała Anioła. Fascynują go również malarze XIX wieku: Dominique Ingres, William Blake, Arnold Bocklin oraz surrealiści. Sam artysta jednak nigdy nie odczuwał potrzeby przynależności do jakiejkolwiek formacji czy też nurtu – ceni wolność i twórczą niezależność.
Jego obrazy znalazły się na plakatach trzech kolejnych edycji Festiwalu Filmowego w Cannes (1975, 1976, 1977), co było unikalnym zdarzeniem w historii festiwalu. Słynne wydawnictwo Pocket przez ponad 35 lat umieszczało jego obrazy na okładkach kolekcji science fiction, a wystawa jego prac na wieży Eiffla w Paryżu oficjalnie witała trzecie tysiąclecie. Siudmak jest autorem pomnika „Wieczna Miłość” w Wieluniu, który upamiętnia wybuch II wojny światowej. W przygotowaniu jest dalsza część budowy Memoriału Wieluńskiego oraz pomnika ofiar wojny w Sieradzu.
W ciągu ostatnich 20 lat Wojciech Siudmak stworzył ponad 200 rysunków ilustrujących cykl „Diuna”, ponad 150 rysunków do dzieł Philipa K.Dicka, ponad 40 rysunków do „Don Kichota” Cervantesa, a także ponad 35 rysunków do nokturnów Chopina.
Obecnie o Wojciechu Siudmaku powstaje film dokumentalny w reżyserii Emilii Sadowskiej oraz autobiografia artysty, która ukaże się w wydawnictwie Rebis.