Aktualności

15.02.2024

Wystawa prac Józefa Wilkonia w Warszawie

Od 17 lutego do 10 marca w Galerii Grafiki i Plakatu przy ul. Hożej 40 w Warszawie będzie można obejrzeć urodzinową wystawę prac Józefa Wilkonia – jednego z najwybitniejszych polskich ilustratorów książek.

Wernisaż wystawy zatytułowanej „Na urodziny” odbędzie się w sobotę 17 lutego w godzinach 18:00-20:00. Kilka dni temu, 12 lutego, artysta skończył 94 lata.

Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich artystów-ilustratorów. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Książki, które zilustrował przetłumaczono na ponad 20 języków. Do najważniejszych nagród, które otrzymał w trakcie swojej wieloletniej kariery z pewnością należą Nagroda Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości (2002) oraz Nagroda Ministra Kultury za całokształt twórczości (2005).

Józef Wilkoń ma na swoim koncie także współpracę z Instytutem Książki. Kilka lat temu artysta zilustrował książkę „Pierwsze czytanki dla…”, która trafiała do przedszkolaków w ramach kampanii bookstartowej „Mała książka – wielki człowiek”. W starannie dobranym zestawie utworów polskich poetów i pisarzy dziecięcych znalazły się m.in. teksty Joanny Papuzińskiej, Wandy Chotomskiej, Zofii Staneckiej, Adama Bahdaja czy Joanny Kulmowej.

RP/źródło: Galeria Grafiki i Plakatu