Aktualności

15.02.2021

Wystawa „Leopold Tyrmand – o stylu bycia w »kontrze«”

Od 11 lutego w Warszawie w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki można obejrzeć wystawę Leopold Tyrmand – o stylu bycia „w kontrze”, którą przygotował katowicki oddział IPN. 

Wystawa prezentuje Leopolda Tyrmanda przede wszystkim jako wroga komunizmu, który w najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną. Wielu odbiorców jego twórczości literackiej przyzwyczaiło się oceniać go przez pryzmat jednego okresu życia, który rozpoczął sukces wydawniczy książki „Zły”. Tymczasem sylwetka ideowa Tyrmanda znacznie wykracza poza szablon „mężczyzny w kolorowych skarpetkach”, jak pisał o nim Tadeusz Konwicki. Ideą nadrzędną był jego nieustępliwy protest przeciwko totalitarnym praktykom ustroju komunistycznego.

Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-18:00 w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

W trakcie wizyty obowiązuje noszenie maseczki ochronnej i zachowanie dystansu społecznego: w sali może jednocześnie przebywać do 8 osób.

Wystawa będzie czynna do 19 marca.​