Aktualności

10.02.2023

Wystawa „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” od piątku w muzeum w Radomiu

Od piątku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oglądać można wystawę „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia”. To połączenie zabytków archeologicznych z komiksową twórczością Janusza Christy.

Zdaniem dyrektora radomskiego muzeum Leszka Ruszczyka to dobra propozycja na rozpoczynające się w sobotę w województwie mazowieckim ferie zimowe. Jak podkreślił, wystawa przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń. „Z jednej strony ma charakter edukacyjny, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresuje dorosłych widzów – tych, których komiks ten bawił i uczył przed laty” – zauważył szef radomskiego muzeum.

Ekspozycja została przygotowana w 2015 roku przez Grodzisko w Sopocie – oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Od tego czasu jest prezentowana w różnych miejscach w Polsce. Radom jest szesnastym miastem, w którym będzie można ją oglądać – od 10 lutego do 30 czerwca.

Zdaniem twórców ekspozycji stanowi ona niepotykane wcześniej połączenie archeologii i komiksu, porównuje dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych na rysunkach komiksów Janusza Christy, ukazujących przygody dwóch słowiańskich wojów.

„Chcemy pokazać, że zabytki archeologiczne nie są nudą w muzealnych gablotach, ale mogą być postawą do wyśmienitej przygody w świecie komiksu i w salach muzeum” – powiedział PAP jeden z twórców wystawy Paweł Pogodziński.

Ekspozycję tę oprócz pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku stworzyli: Wojciech Łowicki, znany promotor komiksu w Polsce i Paulina Christa, wnuczka oraz dziedziczka artysty oraz inni pasjonaci jego twórczości.

Komiksy, których bohaterami są Kajko i Kokosz, ukazywały się od 1972 roku, najpierw na łamach popołudniówki „Wieczór Wybrzeża”, następnie na ostatniej stronie „Świata Młodych” i w magazynie „Relax”, a także w formie wydań albumowych.

Prezentowane na wystawie eksponaty archeologiczne pochodzą z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wystawa została uzupełniona archiwalnymi komiksami pochodzącymi ze zbiorów prywatnych oraz rekonstrukcjami średniowiecznego ubioru średniowiecznego.

źródło: Ilona Pecka, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna