Aktualności
Wykłady o standardach, przepisach i architekturze na konferencji poświęconej Infrastrukturze bibliotek
Najważniejszym wystąpieniem podczas trzeciego bloku spotkań pierwszego dnia konferencji „Infrastruktura bibliotek: pomysły, realizacje, doświadczenia” była prelekcja zatytułowana „Spełnienie standardów obowiązkowych (formalno-prawnych i technicznych): wyzwania, wskazówki”. Wykład poprowadził Wojciech Rodziak – inspektor nadzoru budowlanego współpracujący z Instytutem Książki.
Wystąpienie było szczególnie ważne, ponieważ z doświadczenia wiemy, że sprostanie wymogom formalnym i prawnym bywa największym problemem dla beneficjantów Infrastruktury bibliotek. Tym bardziej że – jak przekonywał Wojciech Rodziak – wciąż zmieniają się one na coraz bardziej restrykcyjne. Wynika to chociażby z ustawy o dostępności, która stawia przed inwestycjami określone wymagania.
Wojciech Rodziak przekonywał, że bardzo istotną rzeczą jest dostosowanie biblioteki do wszystkich – także dzieci, seniorów oraz osób dotkniętych różnymi rodzajami niepełnosprawności. Przypominał o sprawach z pozoru oczywistych, o których jednak zdarza się nam zapominać, na przykład o tym, że jeśli instytucja mieści się w budynku piętrowym, konieczne jest umieszczenie w nim windy. Prelegent prezentował bibliotekarzom i samorządowcom liczne przykłady dobrych i złych praktyk, jakie miał okazję zaobserwować w bibliotekach w całej Polsce. Cel był oczywisty – ustrzec obecnych i przyszłych beneficjantów Infrastruktury bibliotek przed błędami, których mogą uniknąć.
Drugie wystąpienie podczas tego bloku wykładów było poświęcone dostosowaniu biblioteki do potrzeb cyfrowego społeczeństwa oraz współpracy z architektami projektującymi biblioteki. Opowiedzieli o tym Karolina Czech i Piotr Dybilas z pracowni architektonicznej Czech Architektów, odpowiedzialnej za modernizację Biblioteki Biecz.
Ostatnie wystąpienie w tym bloku różniło się od poprzednich i było okazją do rozluźnienia się. Jego autorem był Szymon Gruchalski – fotograf, który na co dzień uwiecznia zwłaszcza wyścigi kolarskie i który dostał zlecenie sfotografowania kilku obiektów zmodernizowanych w ramach Infrastruktury bibliotek. Jak twierdził sam zainteresowany, „ostatni raz był w bibliotece trzydzieści lat temu”, ale kiedy zobaczył, jak mogą dziś wyglądać biblioteki – zachwycił się. Właśnie o tym zachwycie opowiedział zgromadzonym podczas konferencji bibliotekarzom i samorządowcom, stanowiąc żywy przykład tego, jak nowoczesne biblioteki mogą przyciągać ludzi, którzy dotąd do nich nie uczęszczali.
Konferencja „Infrastruktura bibliotek: pomysły, realizacje, doświadczenia” jest częścią strategii informacyjnej i upowszechniającej inicjatywy związane z realizacją „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, jednego z działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Wydarzenie odbywa się w dniach 8-9 grudnia 2022 roku w nowoczesnych wnętrzach Mediateki 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim.
Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest TUTAJ.
„Infrastruktura bibliotek” to program działający już od ponad 10 lat. Dzięki niemu udało się wybudować, zmodernizować czy wyposażyć ponad 460 bibliotek w całej Polsce. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to kolejnych kilkadziesiąt już rozpoczętych projektów i wciąż ponad 80 mln złotych do rozdysponowania w kolejnych naborach wniosków. W najbliższych latach sfinansowane zostaną dzięki nim kolejne działania inwestycyjne w bibliotekach publicznych.
Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.