Aktualności

14.12.2020

Wydawnictwo Karakter laureatem Pióra Fredry

Wydawnictwo Karakter zostało laureatem Pióra Fredry za książkę „Z rzeczy pierwszych” autorstwa Eliota Weinbergera. Natomiast Nagroda Dobre Strony trafiła do wydawnictwa Dwie Siostry za książkę „Turonie, żandary, herody” z tekstem i ilustracjami Anny Kaźmierak.

Nagrody Pióro Fredry i Dobre Strony to jedne z najważniejszych edytorskich wyróżnień w kraju, które towarzyszą grudniowym Targom Dobrych Książek we Wrocławiu. W tym roku - ze względu na pandemię - po raz pierwszy w historii targi zostały odwołane, a nagrody zostały przyznane online.

Łącznie do obu nagród edytorskich zgłoszono w tym roku 176 książek z 70 wydawnictw.

Pióro Fredry otrzymało - już drugi rok z rzędu - wydawnictwo Karakter. Książka „Z rzeczy pierwszych” autorstwa Eliota Weinbergera, w przekładzie Mikołaja Denderskiego, wydana w projekcie graficznym Przemka Dębowskiego, została doceniona przez jury właśnie za „projekt graficzny bardzo bliski doskonałości, wciągający czytelnika w wielopoziomową, trójstronną grę pomiędzy okładką, obwolutą i borghesowskim światem tekstu Weinbergera”.

„Autorowi projektu graficznego udało się stworzyć mariaż spraw trudnych, a czasem nawet sprzecznych: precyzji i tajemnicy, subtelności i ryzyka, klasyki i eksperymentu. Decyzja jury była jednogłośna” - uzasadniała werdykt przewodnicząca jury Anita Wincencjusz-Patyna.

Poza zwycięską publikacją do tej nagrody nominowane były także: „Rośliny i zwierzęta / Plants & animals” w przekładzie Jessiki Taylor-Kuci wydana przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie; „Muzeum Lubomirskich 1823-1940. Zbiór malarstwa” Beaty Długajczyk i Leszka Machnika (Ossolineum); seria Tajfuny Mini, w tym „Cytryna” Motojiro Kajiego w przekładzie Anny Karpiuk oraz „Gorączka złotych rybek” Kanoko Okamoto w przekładzie Anny Wołcyrz wydawnictwa Tajfuny oraz „Elementarz polskiej kultury” Ewy Solarz, Karola Szafrańca i Małgorzaty Miśkowiec wydawnictwa Wytwórnia.

Z kolei laureatem Nagrody Edytorskiej Dobre Strony, która wyróżnia książki wydane dla dzieci zostało wydawnictwo Dwie Siostry za książkę „Turonie, żandary, herody” z tekstem i ilustracjami Anny Kaźmierak. Jury nagrodziło tę publikację „za autentyczną energię, którą książka wręcz kipi, emitując własne kolory ze skali Pantone”.

„Już sama oprawa angażuje odbiorcę w intrygującą, niebanalną współpracę z autorką. Projekt oddaje fascynację folklorem i pokazuje, jak można tę fascynację przełożyć na wciągającą koncepcję książki aktywnościowej. Świeże i pomysłowe spojrzenie na turonie i spółkę” - podkreślono w werdykcie.

Do nagrody nominowane były również: „Jak ugryźć teatr współczesny?” Gosi Kulik i Tomka Żarneckiego wydawnictwa Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza; „Nolens volens czyli Chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich” Zuzanny Kisielewskiej Wydawnictwa Druganoga; „Prezent dla dwojga” Mikołaja Łozińskiego Wydawnictwa Format; oraz „Beskid bez kitu” Marii Strzeleckiej Wydawnictwa Libra PL.

Oba zwycięskie wydawnictwa otrzymają po 20 tys. zł, które zgodnie z regulaminem konkursu są zobowiązane przeznaczyć na wydanie kolejnej książki. Sponsorem nagród jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Laureaci otrzymują także pamiątkowe statuetki wykonane przez wrocławskie artystki.  Organizatorem Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskiej Dobre Strony jest Wrocławski Dom Literatury.

źródło: PAP, Agata Tomczyńska