Aktualności

31.08.2022

Wybór wierszy Krzysztofa Siwczyka ukazał się po niemiecku

Nakładem oficyny Parasitenpresse ukazał się w Niemczech wybór wierszy Krzysztofa Siwczyka „Auf nächtlicher Reise”. Przekładu i wyboru poezji Siwczyka dokonał Artur Becker.

Premiera tomu odbyła się dziś, 31 sierpnia. Parasitenpresse to wydawnictwo specjalizujące się w przede wszystkim w młodszej poezji – zarówno niemieckojęzycznej, jak i międzynarodowej.

Krzysztof Siwczyk będzie w najbliższym czasie promował wybór wierszy „Auf nächtlicher Reise” na trzech spotkaniach autorskich w Niemczech. Dwa pierwszy odbędą się 2 i 3 września w Kolonii w ramach 4. Festiwalu Literatury Europejskiej w Köln-Kalk, zaś trzecie – 4 września w ramach odbywającego się na przełomie sierpnia i września Tygodnia Polski w Bochum.

Krzysztof Siwczyk jest urodzonym w 1977 roku polskim poetą. Dotąd wydał kilkanaście książek – głównie tomów wierszy, ale także zbiorów szkiców literackich. Jest laureatem licznych nagród, w tym  Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Literackiej Gdynia i Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Do najważniejszych wydanych przez niego tomów wierszy zalicza się „Dzikie dzieci” (1995), „Wiersze dla palących” (2001), „Koncentrat” (2010) oraz „Krematoria I. Krematoria II” (2021). Czytelnikom „Gazety Wyborczej” Siwczyk znany jest także jako felietonista, zaś kinomanom – jako aktor, który wcielił się w postać Rafała Wojaczka w filmie Lecha Majewskiego pt. „Wojaczek” (1999).