Aktualności

08.10.2007

Wybierz książkę, która Cię wychowała!

Instytut Książki ogłasza plebiscyt na najpopularniejszą książkę Polaków. Ogólnopolska akcja, która rusza 13. października w Krakowie, prowadzona jest pod hasłem „Wychowały nas książki” i jest częścią kampanii społecznej „Tu czytamy”. 

Osoby zainteresowane oddaniem głosu na swoją ulubioną książkę, mogą to zrobić w dwojaki sposób – poprzez witrynę internetową Instytutu lub w… angielskim autobusie – wizytówce kampanii, który do końca października odwiedzi osiem miast w Polsce. – Jednak autobus to nie tylko miejsce służące do oddania głosu. Można tam poznać książki, które w największym stopniu zapadły w pamięć polskim aktorom, dziennikarzom, sportowcom czy przedstawicielom show-biznesu – mówi dyrektor Magdalena Ślusarska, dyrektor Instytutu Książki. Plebiscyt połączony jest z wystawą fotograficzną Lidii Popiel, na której to Olga Bończyk, Wojciech Brzozowski, Stefan Friedmann, Jarosław Kret, Bogusław Linda, Szymon Majewski, Małgorzata Niemen, Roman Paszke, Cezary Pazura, Monika Pyrek, Przemysław Saleta, Iwona Schymalla, Hanna Śleszyńska, Jan Tomaszewski oraz Martyna Wojciechowska i Maciej Zień przedstawiają swoich książkowych faworytów. Wskazania bywają zaskakujące. Wystawa uzupełniona jest zdjęciami autorstwa znanych fotografików: Arkadiusza Goli, Arkadiusza Ławrywiańca i Tomasza Jodłowskiego. Celem kampanii społecznej jest zwiększenie zainteresowania czytelnictwem w Polsce (poniżej wyniki sondażu TNS-OBOP). Projekt „Wychowały nas książki” prowadzony jest w ramach akcji „Tu czytamy”, która jest nazwą programu promocji czytelnictwa prowadzonego przez Instytut Książki. – Podejmujemy starania, by zmienić postawy i zachowania ludzi poprzez wykreowanie mody na czytanie, jako formy rozrywki, sposobu spędzania wolnego czasu czy poszerzania wiedzy – twierdzi Ryszard Skrzypczak, zastępca dyrektora Instytutu Książki. 

Planowane miejsca postoju autobusu:

  • 13. października – Kraków (Galeria Krakowska)
  • 14. października – Chorzów (Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku – hala wystawowa KAPELUSZ)
  • 16. października – Wrocław (Pasaż Grunwaldzki)
  • 18. października – Poznań (M1)
  • 20. października – Gdańsk (Centrum Handlowe Manhattan)
  • 23. października – Bydgoszcz (Centrum Handlowe RONDO)
  • 25. października – Łódź (Galeria Łódzka)
  • 29. października – Warszawa (Pałac Kultury i Nauki)

Godziny postoju autobusu: 10-18.

Program objęty jest honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Czytelnictwo w Polsce / Sondaż przeprowadzony przez TNS-OBOP dla Biblioteki Narodowej oparto na reprezentatywnej ogólnopolskiej, losowej próbie mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

1. Wśród osób czytających książki przeważają kobiety (53 proc. ogółu społeczeństwa), mieszkańcy miast (55 proc. ogółu społeczeństwa), osoby z wykształceniem średnim i pomaturalnym (61 proc. ogółu społeczeństwa), osoby z wykształceniem wyższym i licencjackim (77 proc. ogółu społeczeństwa) oraz osoby w wieku 15-19 lat (81 proc. ogółu społeczeństwa) i osoby w wieku 20-29 lat (56 proc. ogółu społeczeństwa).

2. Wśród osób nieczytających przeważają mężczyźni (54 proc. ogółu społeczeństwa), mieszkańcy wsi (60 proc. ogółu społeczeństwa), osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (68 proc. ogółu społeczeństwa) oraz osoby w wieku co najmniej 30 lat (58 proc. społeczeństwa).

3. W grupie osób, w wieku 50-59 lat mamy do czynienia z pięćdziesięcioprocentowym udziałem osób czytających.