Aktualności
Koło Naukowe Baśni, Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej i Fantastyki UW oraz Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową „Wszystko przed nami? Przyszłość w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej”, która odbędzie się w gmachu Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej 26/28 w dniach 13–14 kwietnia 2018 roku.
„Nigdy nie jestem pewna, w co się mogę przemienić z minuty na minutę!”, mówiła do siebie zdumiona Alicja. Zarówno ona sama – na przemian rosnąca i malejąca – jak i wciąż spóźniony, nieustannie pędzący gdzieś Biały Królik są uosobieniem obecnego w klasyku Carrolla namysłu nad przyszłością – także nad dorastaniem, rozumianym jako nieustanna zmiana i niepewne formowanie własnej tożsamości. W swojej książce „The Mighty Child” Clémentine Beauvais analizuje figurę dziecka w tekstach dla młodych czytelników jako kreowanego przez autora potencjalnego dorosłego. Dzieciństwo byłoby tu więc procesem „stawania się”, zwróconym w stronę przyszłości jeszcze nieokreślonej, a jednak obecnej w dziecięcej wizji dorosłości, dziecięcych i młodzieżowych marzeniach czy planach. Taka refleksja znajduje swoje odzwierciedlenie np. w „Przygodach Alicji w Krainie Czarów”, „Małym Księciu” czy „Piotrusiu Panie i Wendy”. Dzieło literackie może być także postrzegane jako narzędzie dorosłego służące sterowaniu owym procesem „stawania się” dziecięcego i nastoletniego czytelnika.
Zaprezentowana powyżej perspektywa jest zaledwie jednym z przykładów spojrzenia na obecność przyszłości w literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Bardziej globalne wizje tego, co ma nastąpić, dotyczące nie tyle dziecka jako jednostki, ile kierunków zmian życia na Ziemi i przewidywań związanych z całymi społecznościami, spotkać można przede wszystkim w literaturze science fiction, w tym wśród prezentujących dystopijne światy tekstach młodzieżowych (young adult fiction) w rodzaju cykli powieściowych „Igrzyska śmierci” czy „Niezgodna”, których popularność nie traci na sile.
W literaturze skierowanej do czytelnika dziecięcego i młodzieżowego od kilku lat można zaobserwować wzrastającą popularność tematyki historycznej, zarówno tej dotyczącej czasów najnowszych (II wojna światowa, Zagłada, PRL), jak i dawnych (np. związanej ze 1050. rocznicą Chrztu Polski). Zaproponowana zostanie humanistyczna refleksja nad tym, co przed nami, przekornie i niejako w kontrze do tego trendu. Organizatorzy konferencji chcą zapytać nie o przeszłość, a o to, jak twórcy tekstów dla młodego odbiorcy odnoszą się do przyszłości. W jakim stopniu w czasach odrodzenia prozy historycznej dla dzieci i młodzieży temat ten jest obecny w świecie literatury dla niedorosłego czytelnika? Jakie futurystyczne wizje prezentuje literatura dziecięca i młodzieżowa? Jak o nadchodzącej przyszłości, swoich planach i marzeniach opowiadają młodzi bohaterowie? Jakie obrazy przyszłości proponuje literatura fantastyczna – zarówno dawna, jak i współczesna?
Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj.
Organizatorzy:
mgr Joanna Mikołajczuk
mgr Marta Niewieczerzał
mgr Krzysztof Rybak
mgr Karolina Stępień
Opieka merytoryczna:
dr Weronika Kostecka
Koło Naukowe Baśni, Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej i Fantastyki UW oraz Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie.