Aktualności

11.09.2019

Wolność Czytania 2019 w Chorzowie

Od 20 września do 6 października w Chorzowie odbywać się kolejna edycja „Wolności czytania”. Wydarzenie rozpocznie się „Nocą księgarń” w księgarni Dopełniacz, w programie m.in. „Zaczytany Rynek”, „Żywa biblioteka”, giełda książek i spotkania z autorami. Pojawią się m.in. Mariusz Czubaj, Vincent V. Severski, Piotr Rozmus, Wojciech Miłoszewski, prof. Ryszard Kaczmarek i Sabina Waszut.

„Zanim rozpoczniemy w Chorzowie wielkie literackie święto, czas na zbiórkę książek. W ostatnich latach akcja cieszyła się sporym powodzeniem – zbierano nawet kilkanaście tysięcy egzemplarzy” – podkreśla wiceprezydent Chorzowa Wiesław Ciężkowski w wypowiedzi dla serwisu Mojchorzow.pl

Tegoroczna zbiórka potrwa do 19 września. Potem przekazane przez chorzowian książki trafią na kiermasz. Książki można oddawać m.in. w Urzędzie Miasta, Miejskim Domu Kultury „Batory”, Chorzowskim Centrum Kultury, Starochorzowskim Domu Kultury, Młodzieżowym Domu Kultury, filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum (ul. Powstańców 25).

20 września, w ramach „Nocy księgarń”, Księgarnia Dopełniacz zaplanowała warsztaty z zielarstwa dla dzieci w wieku 6-12 lat, spotkanie z Wojciechem Miłoszewskim, autor książkowego cyklu „Wojna.pl” oraz wieczór z Tolkienem – zajęcia warsztatowe, pokazy, głośne czytanie fragmentów książek J.R.R. Tolkiena z Grupą Gandalfa. Wydarzenie zakończy się projekcją filmu animowanego „Władca Pierścieni” (USA, 1978).

21 września – „Zaczytany Rynek: od bajtla do starzika”, czyli cykl atrakcji dla najmłodszych na Nowym Rynku w Chorzowie

23 września w Muzeum w Chorzowie odbędzie się spotkanie z Mirosławem Syniawą, tłumaczem tekstów literackich na śląski.

Dzień później Chorzowskie Centrum Kultury organizuje „Żywą bibliotekę”. Podczas jej trwania czytelnicy będą mogli wypożyczyć żywą książkę – człowieka na 30 minut i skonfrontować z rzeczywistością wyobrażenia o osobach z grup społecznych, które nie są akceptowane.

Szczegółowe informacje: na www.chorzow.eu oraz na Facebooku.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Chorzów