Aktualności

26.09.2018

Wojciech Chmielewski z Nagrodą im. Cypriana Norwida

Wojciech Chmielewski otrzymał Nagrodę im. Cypriana Norwida w kategorii literatura za powieść Belweder gryzie w rękę. W innych kategoriach triumfowali: multiinstrumentalistka Maria Pomianowska, aktor Marian Opania oraz rzeźbiarze Jan Kucz i Antoni Janusz Pastwa zostali laureatami 17. edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, a za „Dzieło życia” wyróżniono pianistę Piotra Palecznego. Gala rozdania nagród odbyła się w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie.

W kategorii „literatura” nagrodzono prozaika, eseistę i krytyka literackiego Wojciecha Chmielewskiego za powieść Belweder gryzie w rękę. Nominowani byli także: Maria Bigoszewska za tom poetycki Wołam cię po imieniu oraz Paweł Sołtys za zbiór opowiadań Mikrotyki. Jak podkreślił przewodniczący kapituły literackiej Krzysztof Masłoń w uzasadnieniu werdyktu, Chmielewski to pisarz „bardzo mocno związany z Warszawą, o czym świadczą wszystkie jego książki”. „Ten prozaik, jak niewielu autorów współczesnych, opisuje rzeczywistość taką, jaka ona jest w istocie, opowiadając o sprawach, z jakimi naprawdę zmagamy się na co dzień, a nie zajmuje się tematami zastępczymi, byle tylko modnymi czy poprawnymi politycznie. Nagroda Norwida dla Wojciecha Chmielewskiego ma wymiar oczywiście także symboliczny. Warszawa zasługuje bowiem na wyjątkowych pisarzy, takich jak on” – zwrócił uwagę.

Nagrodę za „dzieło życia”, przyznawaną za całokształt twórczości, otrzymał w tym roku pianista i laureat pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych Piotr Paleczny. Jak powiedziała przewodnicząca kapituły konkursowej w tej kategorii Anna Żakiewicz, Paleczny „od prawie 50 lat jest naszym dobrem narodowym”.

Statuetkę w kategorii „muzyka” za kierownictwo artystyczne na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2017 otrzymała dr hab. sztuk muzycznych, wokalistka i multiinstrumentalistka Maria Pomianowska. Konkurowała z muzykologiem Michałem Klubińskim, nominowanym za książkę Bohdan Wodiczko. Dyrygent wobec nowoczesnej kultury muzycznej i z klawesynistką Lilianną Stawarz, nominowaną za kierownictwo muzyczne opery Farnace Antonio Vivaldiego.

W kategorii „sztuki plastyczne” za wystawę Kucz/Pastwa w stołecznej Salon Akademii uhonorowano duet rzeźbiarzy Jana Kucza i Antoniego Janusza Pastwę. Artyści rywalizowali z malarzem i grafikiem Antonim Fałatem, nominowanym za obraz Europa, wystawę sztuki polskiej w Parlamencie Europejskim i w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli, a także z grafikiem i rysownikiem Andrzejem Kaliną, nominowanym za wystawę moja POLSKA podróż w stołecznej galerii Domu Artysty Plastyka.

Za najważniejszego artystę teatralnego uznano aktora Mariana Opanię. Kapituła doceniła go za tytułową rolę w spektaklu Ojciec w stołecznym Teatrze Ateneum. W kategorii „teatr” o nagrodę ubiegali się także twórca niezależnego teatru Komuna// Warszawa Grzegorz Laszuk, nominowany za spektakl Siedem pieśni o awangardzie, a także aktor, reżyser i dramatopisarz Iwan Wyrypajew – za inscenizację spektaklu Wujaszek Wania w Teatrze Polskim w Warszawie. 

Nominowani do nagrody we wszystkich kategoriach dostali pamiątkowe medale, a laureaci okolicznościowe statuetki, dyplomy i 20 tys. złotych, a w przypadku nagrody w kategorii „Dzieło życia” – 25 tys. złotych.

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida została ustanowiona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w 2001 r. Jej celem jest „ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu, przyczyniających się do wzrostu rangi regionu”. Organizatorem uroczystości i fundatorem nagród jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, a patronem Mazowiecki Instytut Kultury.

(źródło: PAP, Daria Porycka)