Aktualności
Wojciech Chmielarz, Maciej Robert i Rafał Skonieczny w listopadzie w Klubie Proza
Listopad w Klubie Proza zacznie się od literackiego mocnego uderzenia. Już w poniedziałek w ramach cyklu „Szkoła gatunku. Lekcje literatury” Wrocław odwiedzi Wojciech Chmielarz, jeden z najpopularniejszych i najbardziej docenianych przez krytykę polskich twórców kryminałów. Natomiast w piątek 8 listopada warto zaplanować wieczór z poezją, gdyż w Prozie będą o swojej twórczości opowiadać Maciej Robert i Rafał Skonieczny.
W poniedziałek 4 listopada o 19.00 klub Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro) obowiązkowo powinni odwiedzić fani kryminałów. Gościem cyklu „Szkoła gatunku. Lekcje literatury” będzie bowiem Wojciech Chmielarz, jeden z najpopularniejszych twórców kryminałów, autor m.in. „Żmijowiska” (Wydawnictwo Marginesy), książki, której serialowa adaptacja już tej jesieni pojawi się na antenie CANAL+ Polska. Premiera pierwszego odcinka zaplanowana jest na 3 listopada, w przeddzień spotkania, więc również wątków serialowych w rozmowie nie zabraknie. Rozmowę poprowadzi dziennikarz Radia Wrocław Grzegorz Chojnowski. Podczas spotkania będzie można kupić książki Wojciecha Chmielarza, o co zadba krainaksiazek.pl.
W piątek 8 listopada o 18.00 w Prozie odbędzie się spotkanie z poezją. Gośćmi cyklu „Seryjni poeci we Wrocławiu” będą Maciej Robert oraz Rafał Skonieczny, z którymi rozmowę poprowadzi Sonia Nowacka – krytyczka literacka, doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego. Dyskusja będzie dotyczyła tomów „Superorganizm” (Wydawnictwo WBPiCAK) Macieja Roberta oraz „Duża muzyka” (Wydawnictwo WBPiCAK) Rafała Skoniecznego. Wstęp wolny. Na miejscu będą dostępne książki poetów.
O autorach:
Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (2015 – za powieść „Przejęcie”) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019 – „Żmijowisko”), sześciokrotnie nominowany do tej nagrody. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku” i „Polityce”. Uznawany za jednego z najważniejszych pisarzy kryminalnych młodszego pokolenia. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: „Podpalacz” (2012), „Farma lalek” (2013), „Przejęcie” (2014), „Osiedle marzeń” (2016), „Cienie” (2018) i cyklu gliwickiego: „Wampir” (2015) i „Zombie” (2017), postapokaliptycznej powieści „Królowa głodu” (2014) oraz najnowszego thrillera psychologicznego – „Żmijowisko” (2018), wyróżnionego tytułem bestsellera Lubimyczytać.pl. Powieść ta przyniosła mu także nagrodę Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego. W listopadzie tego roku ekranizacja książki pojawi się w Canal+.
Maciej Robert, łodzianin, rocznik 1977. Opublikował sześć książek poetyckich i jedną eseistyczną. Laureat nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Poeta w „Superorganizmie” powraca do dykcji znanej z „Collegium Anatomicum” i „Księgi meldunkowej”. W krótkich i z pozoru prostych utworach opowiada historie pełne znaczeń. Nowym i ważnym tematem tej poezji, który autor przerabia w nieoczywisty sposób, jest ojcostwo.
Rafał Skonieczny urodził się w 1983 roku w Warszawie. Opublikował cztery książki z wierszami: „Dzikie strony” (2010), „Przeniesiony człowiek” (2013), „Antologia hałasu” (2016) i „Jestem nienawiść” (2018). Wydał kilka płyt z zespołami Hotel Kosmos i Rara. Zredagował wybór wierszy Grzegorza Kaźmierczaka „Centra” (2014) oraz zbiór tekstów piosenek Grzegorza Ciechowskiego „Obcy astronom” (2018). Wychował się nad rzeką, mieszka nad morzem. Tak jak w poprzednich książkach Skonieczny nie wstydził się mówić „boję się”, tak i „Duża muzyka” pełna jest lęków i słabości. Poeta ze swobodą spisuje intymne historie, nadając im formę wierszy, które czyta się jak mikroopowiadania. Głównym tematem książki jest doświadczenie ojcostwa. Ojcostwa, które wiąże się bezwzględną miłością i oddaniem, ale też poczuciem niepewności i lękiem przed utratą. Ojcostwa, które jest źródłem doskonałych utworów poetyckich.