Aktualności

Wicepremier Piotr Gliński na Targach Książki w Abu Dhabi, fot. IK
25.04.2018

Wizyta wicepremiera Glińskiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Abu Dhabi rozpoczynają się Targi Książki - Polska gościem honorowym

W środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński rozpoczyna dwudniową wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), gdzie m.in. weźmie udział w 28. Międzynarodowych Targach Książki w Abu Dhabi. Polska jest po raz pierwszy gościem honorowym wydarzenia.

MKiDN poinformowało, że w środę wicepremier Gliński będzie uczestniczył w oficjalnym otwarciu Międzynarodowych Targów Książki. Zaraz po tym – podczas otwarcia polskiego stoiska, na którym zostanie zaprezentowany m.in. polski dorobek literacki – zaplanowane jest przemówienie ministra kultury.

"Tegoroczne targi, które odbywają się pod patronatem Jego Wysokości Szejka Mohameda bin Zayeda Al Nahyana, Księcia Korony Abu Dhabi i Zastępcy Głównego Dowódcy Sił Zbrojnych ZEA, są dla nas ogromnym wyróżnieniem i okazją do prezentacji polskiej książki – dorobku polskich wydawnictw przed wielonarodową i wielokulturową publicznością" – zwraca uwagę MKiDN.

Międzynarodowe Targi Książki w Abu Dhabi to jedna z najważniejszych imprez tego rodzaju na Bliskim Wschodzie, w której w 2017 r. wzięło udział 1320 wystawców z 65 krajów, a odwiedziło ją ponad 300 tys. zwiedzających. Dotychczas gośćmi honorowymi targów były m.in. Szwecja, Islandia i Wielka Brytania, a w ubiegłym roku Chiny. Polska jest obecna na targach od 2015 r. Tegoroczną wieloaspektową prezentację polskiej kultury przygotowała Ambasada RP w Abu Dhabi oraz Instytut Książki we współpracy z Biblioteką Narodową i Instytutem Adama Mickiewicza.

Na czwartek zaplanowano spotkanie ministra Glińskiego z minister kultury i rozwoju wiedzy ZEA Noura Bint Mohammad Al-Kaabi.

W trakcie wizyty minister kultury przekaże także list premiera Mateusza Morawieckiego do wiceprezydenta i premiera ZEA, władcy Dubaju, szejka Mohammeda Bin Rashid Al - Maktouma, potwierdzający udział Polski w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju. List zostanie złożony na ręce minister stanu ds. zagranicznych, managing director of Dubai EXPO 2020 Reem Al-Hashimi.

"Będzie to kolejna okazja do pokazania emirackiej i międzynarodowej publiczności naszego dorobku kulturowego, gospodarczego i społecznego" – podkreśla MKiDN.

Tematem Expo 2020 będzie "Connecting Minds, Creating the Future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość". (PAP)