Aktualności

fot. Łukasz Jarocki / Instytut Książki
04.02.2023

Witold Szabłowski w Tajpej: Tajwańczycy widzą podobieństwa między relacją Chin do Tajwanu i Rosji do Ukrainy

„Tajwańczycy widzą bardzo dużo podobieństw między relacją Chin do Tajwanu, a relacją Rosji do Ukrainy. To jest życie w cieniu wielkiego sąsiada, który nie akceptuje twojej niezależności” – powiedział PAP w Tajpej autor popularnych reportaży Witold Szabłowski.

Od wtorku w stolicy Tajwanu odbywa się Międzynarodowa Wystawa Książek (Taipei International Book Exhibition TIBE), jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń na Dalekim Wschodzie. Polska po raz pierwszy występuje w roli gościa honorowego. W trakcie wydarzenia odbywają się m.in. spotkania z polskimi twórcami, koncerty, degustacja polskich potraw. Targi potrwają do jutra.

Jednym z gości imprezy jest Witold Szabłowski. Jego trzy książki, „Tańczące niedźwiedzie” (wydanie polskie 2014 r.), „Jak nakarmić dyktatora” (2019 r.) i „Rosja od kuchni” (2021 r.), zostały przetłumaczone na język chiński tradycyjny.

„Mam już trzecią książkę wydaną na Tajwanie. To niezwykle miłe, spotykają mnie tu niezwykłe rzeczy” – powiedział pisarz.

„Tańczące niedźwiedzie. Reportaże z transformacji” są na „Liście poleconych lektur dla uczniów szkół podstawowych i średnich” Ministerstwa Kultury Tajwanu. „Biedne tajwańskie dzieci będą męczone moją książką. Nie wiem, czy się z tego cieszyć, bo być może dorasta pokolenie Tajwańczyków, które będzie mnie nienawidzić” – mówił z uśmiechem Szabłowski.

Odnosząc się do książki „Rosja od kuchni”, której premiera odbywa się na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej, wskazał, że Tajwańczycy „widzą bardzo dużo podobieństw między relacją Chin do Tajwanu, a relacją Rosji do Ukrainy”.

„To jest życie w cieniu wielkiego sąsiada, który nie akceptuje twojej niezależności, podmiotowości. Mam nadzieję, że ta książka będzie się tutaj przebijać w najbliższych dniach” – stwierdził.

Pytany o to, czy lubi spotkania z tutejsza publicznością, odpowiedział: „Spotkania z czytelnikami tajwańskimi są inne, niż w Polsce. W Polsce nie zdarza się często, że czytelnicy robią sobie zdjęcia z pisarzami. Tutaj właściwie każdy czytelnik życzy sobie mieć zdjęcie z autorem, wszyscy są w mediach społecznościowych, większość ludzi pyta o mojego Instagrama, więc spotkania mają zupełnie inny charakter. Oni są bardziej żywiołowi, żywiej reagują. Uwielbiam te spotkania i strasznie lubię tu być”.

Organizatorem polskiej prezentacji są Instytut Książki oraz Biuro Polskie w Tajpej. Partnerami: Instytut Adama Mickiewicza, Biblioteka Narodowa, Instytut Pileckiego i Międzynarodowe Centrum Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Polska gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek TIBE 2023 w Tajpej”.

źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna