Aktualności

22.04.2020

Wirtualny Festiwal Nadziei Versopolis

Od 23 do 30 kwietnia odbywać się będzie wirtualny Festiwal Nadziei Versopolis. W projekcie bierze udział blisko czterdziestu partnerów z 25 krajów. Polskę reprezentuje Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska i portal Rozstaje.

Versopolis to europejska platforma poezji, która stwarza nowe możliwości dla wschodzących poetów europejskich i promuje ich twórczość poza granicami ojczystych krajów. Jest wspierana przez program Komisji Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Pierwszy wirtualny Festiwal Nadziei Versopolis ma mówić o nadziei, przyszłości i możliwościach, ukazywać różnorodność literackiej i poetyckiej społeczności.

Program literacki będzie realizowany na kanałach Versopolis i partnerów.

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 23 kwietnia, godz. 18.00 panelem pod tytułem „Mam nadzieję, mamy nadzieję”. W panelu wezmą udział: Ales Steger (Versopolis, Słowenia), Yan Lian (autor, Chiny), Carolyn Forché (autor, USA) i Sarmista Mohanty (poeta, Indie).

„Dla milionów ludzi na całym świecie poezja jest równie ważna jak powietrze, woda czy chleb. Jest to jeden z podstawowych dóbr, który sprawia, że ​​żyjemy. W czasach kryzysu pragniemy sięgnąć po najistotniejszy element, który czyni nas ludźmi prawdziwie ludzkimi. Język, zwłaszcza poetyckie, twórcze użycie języka, jest naszą wspólną płaszczyzną, jest potężną siłą jednoczącą ludzi ze wszystkich kontynentów, różnych kultur, systemów wierzeń i religii. Poezja jest naszym pożywieniem, daje nam siłę do kontynuowania, tworzy nowe pomysły i inicjatywy. Daje nam nadzieję i energię, by iść naprzód, zmieniać świat i tworzyć lepsze miejsce” – mówi Ales Steger, reprezentujący Versopolis.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]