Aktualności

fot. Ela Lempp
16.05.2019

Wiesław Myśliwski i Tomasz Bąk wyróżnieni w Poznaniu

W środę w Poznaniu wręczono Nagrodę im. Adama Mickiewicza. Tegorocznym laureatem został prozaik, dramaturg i scenarzysta Wiesław Myśliwski. Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka otrzymał natomiast poeta Tomasz Bąk za książkę „Utylizacja. Pęta miast”.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w środę w Collegium Maius Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Poznańska Nagroda Literacka została powołana na początku 2015 r. Organizatorami i fundatorami są Miasto Poznań oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł przyznawana jest za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł otrzymuje młody twórca za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej.

Laureat tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza Wiesław Myśliwski to prozaik, dramaturg, scenarzysta i redaktor, uznawany za jednego z największych żyjących pisarzy polskich.

W laudacji Nagrody im. Adama Mickiewicza, prof. Bogumiła Kaniewska mówiąc o twórczości Wiesława Myśliwskiego podkreśliła, że „nie mogliśmy wybrać lepiej, bo nie ma wśród polskich pisarzy twórcy godniejszego nagrody Mickiewicza niż Wiesław Myśliwski”.

„Jego pisarstwo cechuje niezwykły szacunek dla słowa, które nie tyle opowiada o świecie, ile stwarza go na nowo - po to, by przywrócić mu sens, by nadać znaczenie każdemu okruchowi ludzkiego życia.  A jest ono, pokazuje Myśliwski, nieproste, rozpięte między biegunami starości i dzieciństwa, miłości i niespełnienia, śmierci i pasji życia, bólu i piękna, śmiechu i rozpaczy, ironii i powagi, czułości i goryczy, buntu i pokory, samotności i poczucia pełni, pamięci i historii, codzienności i święta. Z tego łańcucha antynomii człowiek buduje swój los, przekuwając przypadek w opowieść” - wskazała Kaniewska.

Laureat odbierając w środę nagrodę powiedział, że „to szczególne wyróżnienie otrzymać nagrodę Adama Mickiewicza. W dodatku w gmachu uczelni im. Adama Mickiewicza i z okazji 100-lecia tej uczeni. Być może to tylko splot okoliczności, ale dla mnie szczęśliwy splot okoliczności”.

„Przy tej okazji przypomina mi się, że pierwszy raz w swoim życiu w wielkim mieście byłem właśnie w Poznaniu. Państwa wtedy jeszcze nie było na świecie, a ja chodziłem do gimnazjum. Miałem chyba 16, może 15 lat. I samorząd szkolny wybrał z licznego grona gimnazjum sandomierskiego kilka osób, w tym mnie. Nie pamiętam nawet, z jakiego powodu. I wysłał nas na targi poznańskie, żebyśmy zwiedzili targi. Mam nawet zdjęcie z tamtych lat, na którym z ledwością się poznaję, ale jestem pewny, że to ja - na schodach opery poznańskiej. Zdjęcie jest sponiewierane, ale darzę je sentymentem i od czasu do czasu popatruje na siebie na tym zdjęciu, jaki byłem. Tamten młodzieńczy pobyt w Poznaniu spinam sentymentalną klamrą z pobytem obecnym i otrzymaniem tej nagrody” - dodał.

Przyznawaną w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej, Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł, otrzymał w tym roku poeta Tomasz Bąk.

Laureat Nagrody urodził się w 1991 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Dwukrotnie nominowany był do nagrody głównej Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Jest także laureatem Konkursu Poetyckiego im. Klemensa Janickiego w 2011 za projekt tomu „Kanada”. Po ukazaniu się tomu „Kanada” otrzymał III nagrodę VIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Złoty Środek Poezji” (2012) na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2011 oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2012 za debiut roku. W 2017 roku Bąk nominowany został do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za tom „[beep] generation” i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za tom „Utylizacja. Pęta miast” (2019).

W ubiegłych latach laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza zostali: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek oraz Anna Bikont, a laureatami nagrody-stypendium im. Stanisława Barańczaka - Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda i Szczepan Kopyt.

[źródło: PAP, Anna Jowsa]