Aktualności

08.03.2019

Wiesław Helak i Dawid Jung laureatami Nagrody Identitas

Nagrodę Główną, statuetkę Identitas i sumę 40 000 zł, otrzymał Wiesław Helak za powieść "Nad Zbruczem", a Nagrodę Specjalną, statuetkę Identitas i sumę 10 000 zł, wręczono Dawidowi Jungowi za tomik poetycki "Glosy". Gala wręczenia nagród odbyła się wczoraj w FINA. O werdykcie jury nagród Identitas poinformował w piątek sekretarz Fundacji Identitas Krzysztof Wende. 

"Nad Zbruczem" Wiesław Helaka to nie tylko pożegnanie ze światem ziemiaństwa. Ta napisana krystalicznie pięknym językiem powieść zdaje się wpisywać w klimat innych polskich książek, gdzie rzeki są kotwicą, a nawet symbolem, jak "Nad Niemnem" Orzeszkowej czy "Nadberezyńcy" Czarnyszewicza - powiedział w swojej laudacji członek jury prof. Maciej Urbanowski.

Tom "Glosy" Dawida Junga to poezja dedykowana Gnieznu. Przewodnicząca jury, Renata Chołuj, wręczając nagrodę Dawidowi Jungowi, powiedziała, że "statuetka Identitas trafia do Poety - niejako - w podziękowaniu za kunszt poetycki i za tematy w tejże poezji podejmowane. Za wiersze organicznie związane z Gnieznem i artystami, po których śladach Poeta stąpa. Za tę desperacką niekiedy próbę ocalenia pamięci o przodkach, którzy tam właśnie żyli, kochali i mierzyli się ze Słowem".

Tegoroczna gala wręczenia Nagrody Identitas odbyła się w czwartek w siedzibie Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego (FINA). Do Nagrody Identitas przyznawanej w tej edycji za książki wydane w 2017 r. nominowano pięciu autorów: Marka Cichockiego za "Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii" (wydawnictwo Teologia Polityczna), Wiesława Helaka za "Nad Zbruczem" (wydawnictwo Arcana), Dawida Junga za "Glosy" (wydawnictwo Gnieźnieńska Konfraternia Teatralna), Ewę Polak-Pałkiewicz za "Czego chcą od nas biedni Niemcy" (Oficyna Wydawnicza Volumen) oraz Monikę Śliwińską za "Wyspiański. Dopóki starczy życia" (wydawnictwo Iskry). Nominowane książki i tomy poetyckie oceniło jury w składzie: przewodnicząca Renata Chołuj, Maciej Urbanowski, Krzysztof Masłoń i Paweł Lisicki. Od 2014 r. Nagroda Identitas przyznawana jest corocznie najlepszej polskiej książce, którą opublikowano w roku poprzednim. Wśród dotychczasowych laureatów i nominowanych znaleźli się m.in.: Jarosław Marek Rymkiewicz, Jan Polkowski, Krzysztof Koehler, Anna Janko, Kazimierz Orłoś i Mariusz Urbanek.

Więcej na www.identitas.pl (PAP)