Aktualności

01.04.2019

Wielki sukces Dominiki Czerniak-Chojnackiej – „Kominiarz/Piekarz” z Bologna Ragazzi Award

Książka „Kominiarz/Piekarz” z tekstem i ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej dostał specjalne wyróżnienie Bologna Ragazzi Award w kategorii książek dla najmłodszych. To wielki sukces autorki i całej polskiej książki dziecięcej – Bologna Ragazzi Award jest bowiem najbardziej prestiżową nagrodą branżową na świecie w tym segmencie rynku książki.

Ceremonia wręczenia nagród, odbywająca się w średniowiecznym Palazzo d'Accursio na Piazza Maggiore w Bolonii, zgromadziła przedstawicieli branży z całego świata.

„Wykorzystując graficzną grę kontrastującymi przeciwieństwami, książka przedstawia dwie równoległe historie, które spotykają się pośrodku. Codzienne gesty dorosłych wyjaśnione zostały za pomocą sytuacji z życia dwóch braci wykonujących bardzo różne zawody. Ilustracje cechuje wyrafinowana prostota. Wykorzystanie bieli i czerni podkreśla różnice między dwoma zajęciami, a dodanie czerwieni stwarza atrakcyjny efekt wizualny. Dynamiczna i wyraźnie muzyczna sekwencja obrazów w wyjątkowo efektywny sposób stymuluje wrażliwość estetyczną i emocjonalną małych dzieci” – uzasadniło werdykt jury.

BolognaRagazzi Award to nagroda porównywana do filmowych Oskarów. Przyznawana jest wydawcom przez międzynarodowe targi książki dziecięcej Bologna Children’s Book Fair za najciekawszą pod względem graficznym i edytorskim książkę dla dzieci i młodzieży. 

Co roku nagroda wręczana jest w trzech stałych kategoriach (Fiction, Non Fiction i Opera Prima - dla debiutujących autorów) i jednej lub dwóch kategoriach specjalnych. W tym roku kategorią specjalną było właśnie TODDLER – książki dla dzieci do 3 roku życia. Wydawcy z całego świata mogli zgłaszać w niej tytuły wydane w ciągu 5 ostatnich lat.

Jak ogłosili organizatorzy, wśród około 300 zgłoszeń pod względem jakości i ilości zdecydowanie wyróżniały się Francja i – zaraz za nią – Polska.