Aktualności

Stanisław Lem w roku 1966, zdjęcie udostępnione przez Wojciecha Zemka, sekretarza autora
01.10.2021

Wieczór w Instytucie Polskim w Budapeszcie poświęcony Stanisławowi Lemowi

Od prezentacji książek Stanisława Lema opublikowanych ostatnio po węgiersku przez wydawnictwo Mora rozpoczął się w czwartek w Instytucie Polskim w Budapeszcie wieczór z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza.

Wszyscy obecni otrzymali w prezencie najnowsze kieszonkowe wydanie „Solaris” w tłumaczeniu Beatrix Muranyi i z ilustracjami Alberta Laszlo Barabasiego, wsparte przez Instytut Polski i Fundację im. Felczaka.

Następnie rozlosowano kilka egzemplarzy wydania składającego się z dwóch utworów: „Cyberiady” i „Bajek robotów”.

O tej drugiej publikacji opowiadał redaktor naczelny wydawnictwa Peter Doka. Jak podkreślił, dopiero jako dorosły człowiek zdał sobie sprawę z nawiązań politycznych w „Cyberiadzie”, która jego zdaniem dobrze oddaje realia komunizmu. Wyraził też przekonanie, że jako satyra społeczno-polityczna jest to wciąż aktualny utwór.

Instytut Polski zaprezentował również film „Pokój” w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego powstały na podstawie „Podróży siódmej” z „Dzienników gwiazdowych” Lema.

Od czwartku można ponadto oglądać w Instytucie Polskim wystawę prac graficznych do utworów Lema. Najwięcej prezentowanych prac stworzył – do Cyberiady” i „Bajek robotów” – Daniel Mróz, którego sam Lem uważał za najlepszego ilustratora swoich książek i zachwycał się jago „niewyczerpaną wyobraźnia i znakomitością kreski”.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna