Aktualności
Ponad 70 księgarń z całego kraju, zarówno tych z wielkich miast, jaki i ośrodków lokalnych, weźmie udział w Weekendzie Księgarń Kameralnych, który odbywać się będzie od 25 do 28 kwietnia w całym kraju. W programie m.in. spotkania autorskie, koncerty i warsztaty.
Weekend Księgarń Kameralnych, organizowany w Warszawie od czterech lat, po raz trzeci będzie miał charakter ogólnopolski. Weźmie w nim udział około 70 placówek, cały czas napływają nowe zgłoszenia - powiedziała PAP inicjatorka akcji Anna Karczewska.
Jak podaje Biblioteka Analiz, w całej Polsce działa obecnie około 2 tys. miejsc, gdzie sprzedawane są książki. W tej liczbie są zarówno sklepiki, gdzie obok innego asortymentu można znaleźć kilka książek, lokale należące do wielkich sieci dystrybucji książek jak Empik oraz „księgarnie kameralne".
Karczewska uważa, że „księgarnia kameralna „ to taka, w której o zawartości półek decyduje konkretny człowiek, nie polityka dystrybutora czy przypadek. „Są jeszcze w Polsce takie księgarnie, prowadzone przez osoby, które od lat śledzą to, co dzieje się w literaturze i osobiście zamawiają u wydawców książki. Są w stanie polecić klientom książkę, czasem nawet znają od lat swoich klientów i specjalnie dla nich sprowadzają literaturę. Pracownicy dużych sieci dystrybucji książek nie mają nawet szansy zorientować się w specyfice tej pracy - z reguły zatrudniani są na kilka miesięcy. W małych miejscowościach księgarz bywa dla lokalnej społeczności równie ważny jak ksiądz czy długoletni barman, a do księgarni przychodzi się także na rozmowę" - mówiła Karczewska, która szacuje, że obecnie w Polsce działa ok. 150 księgarń, które można nazwać „kameralnymi".
„Organizując Weekend Księgarń Kameralnych wysyłamy w świat wiadomość o tym, że jesteśmy, działamy i się nie poddajemy mimo trudności. Kameralne księgarnie na całym świecie przeżywają swój renesans i wierzymy, że moda na świadome kupowanie książek i bywanie w księgarniach dotrze też do Polski" - podkreśla Karczewska.
W tym roku w Weekendzie Księgarń kameralnych wezmą udział placówki z Brzegu Dolnego, Bydgoszczy, Trójmiasta, Katowic, Koluszek, Krakowa, Krapkowic, Krynicy-Zdroju, Lublina, Łodzi, Otwocka, Poznania, Przemyśla, Pułtuska, Puszczykowa, Sandomierza, Sieradza, Szczecina, Torunia, Warszawy, Wągrowca i Wrocławia. Przez cztery dni odbywać się będą w nich atrakcje dla odwiedzających - koncerty, warsztaty z kaligrafii, sitodruku i konserwowania papieru, głośne czytania książek, spotkania z autorami i animacje dla najmłodszych, spółdzielczy kiermasz książek, seanse silent reading, wieczory z poezją, aukcje sztuki, spacery tematyczne, czytania performatywne, a także dyżury literackie dziennikarzy i blogerów zajmujących się książką.
[źródło: PAP]