Aktualności

19.07.2022

Wędrowny festiwal Miedzianka po Drodze odbędzie się pod hasłem „Literatura niepraktyczna”

W tym roku poświęcony literaturze faktu Miedzianka Fest powraca w nowej formule jako Miedzianka Po Drodze. Tak jak w latach poprzednich, festiwal będzie składał się ze spotkań autorskich, koncertów, warsztatów, spacerów i zajęć poświęconych najmłodszym, jednak tym roku będzie to wydarzenie wędrowne, każdego dnia odbywające się w innym miejscu.

Festiwal odbywający się w dniach od 26 sierpnia do 3 września rozpocznie się w Miedziance na Dolnym Śląsku od warsztatów pod hasłem „Poszerzona rzeczywistość”. Następnie w niedzielę 28 sierpnia festiwalowa kolumna wyruszy w prawie 700-kilometrową podróż przez Polskę i odwiedzi odpowiednio Gliwice (28 sierpnia), Racibórz (29 sierpnia), Nysę (30 sierpnia), Opole (31 sierpnia), Złoty Stok (1 września), Pleszew (2 września) i Sierosław w gminie Tarnowo Podgórne pod Poznaniem (3 września). We wszystkich tych miejscowościach odbędą się spotkania z pisarkami i pisarzami, a także warsztaty, spacery i zajęcia dla dzieci. Liczba wydarzeń festiwalowych będzie zbliżona do ich liczby w poprzednich edycjach imprezy. Organizatorzy zapowiadają, że choć formuła festiwalu uległa zmianie, niezmienna pozostanie kameralna atmosfera wydarzeń, która pozwoli na bezpośredni kontakt z prowadzącymi i innymi uczestnikami.

Jak twierdzą organizatorzy, wędrowna formuła festiwalu pozwoli zmniejszyć jego ślad ekologiczny i antropopresję na miejsce, w którym dotąd się odbywał. „To nie publiczność musi przyjechać do Miedzianki, a Miedzianka przyjedzie do publiczności” – czytamy na stronie imprezy. Taka a nie inna formuła wydarzenia ma także, według organizatorów, umożliwić uczestniczenie w imprezie osobom wykluczonym transportowo.

„Mimo że festiwal opuszcza rodzinne gniazdo, chce w swojej formie podkreślać przywiązanie do pejzażu. Dlatego lokalizacje spotkań i wydarzeń festiwalowych w kolejnych miastach. Ale Miedzianka Po Drodze to także okazja, by poznać i opowiedzieć kawałek Polski. Nie możemy z niej nie skorzystać” – piszą organizatorzy festiwalu.

Wędrowny festiwal ma być także relacjonowany w mediach społecznościowych przez Wojciecha Szota, Mariusza Szczygła oraz multimedialny duet Dyba Lach i Adam Lach. Ponadto spotkania autorskie mają być transmitowane online, zaś rozmowy z autorami zostaną opublikowane w formie podcastów przez Audiotekę.