Aktualności

30.06.2021

Warszawskie Czytelnie Nagrody Literackiej od 1 lipca

Dzięki inicjatywie Warszawskie Czytelnie Nagrody Literackiej między 1 lipca a 31 sierpnia warszawiacy przekonają się, że czytanie książek da się połączyć z zakupami spożywczymi, a wizyta w serwisie rowerowym to najlepszy moment na delektowanie się poezją.

W pięciu miejscach Warszawy powstaną specjalne punkty do czytania książek, a każda Warszawska Czytelnia Nagrody Literackiej zostanie zaopatrzona we wszystkie książki nominowane do 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Wśród nich znajdą się cztery nagrodzone tytuły: „Tkanki miękkie” Zyty Rudzkiej (proza), „Zakłady holenderskie” Radosława Jurczaka (poezja), „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” Aleksandry i Daniela Mizielińskich (literatura dziecięca) oraz „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” Grzegorza Piątka (książka o tematyce warszawskiej).

„»Dzika rzecz« w kolejce do fryzjera, »Tkanki miękkie« w warzywniaku, a »Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki« w serwisie rowerowym – wszędzie można czytać książki” – czytamy w materiale prasowym.

Miejsca na Warszawskie Czytelnie Nagrody Literackiej zostały dobrane tak, aby znalazły się one w pobliżu miejsc, gdzie warszawiacy załatwiają swoje codzienne sprawy. W lekturę na wygodnym leżaku będzie można się zatem zagłębić przy warzywniaku „Owoce, Warzywa” na ulicy Kazimierzowskiej 10, w sklepie i serwisie rowerowym „Bajki z bajki” przy al. J. Waszyngtona 136, w sklepie ogrodniczym „Dom Roślin” przy ul. Z. Krasińskiego 18, u barbera „Ferajna” przy ul. Gen. W. Andersa 6 oraz przy „Na Gramy. Sklep Bez Plastiku” na ul. Pięknej 24/26A.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to najstarsze wyróżnienie literackie w Polsce, sięga w swojej historii lat 1926-38, a w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku. Fundatorem i organizatorem Nagrody jest m.st. Warszawa. Wśród laureatów i laureatek znajdziemy m.in. Wiesława Myśliwskiego, Ewę Lipską, Łukasza Orbitowskiego, Justynę Bednarek, Annę Bikont, Jakuba Żulczyka. Nagroda łączy również promocję czytelnictwa, dlatego też towarzyszy jej szereg wydarzeń popularyzujących literaturę i zachęcających do czytania. W tym roku są to m.in.: czytanie książek laureatów online, inicjatywa Warszawskie Czytelnie Nagrody Literackiej oraz konkursy w mediach społecznościowych.

źródło: PAP, Anna Kruszyńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna