Aktualności

20.08.2018

W Wilkowicach powstanie filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnie

W Wilkowicach powstanie filia biblioteczna z prawdziwego zdarzenia. Gminna Biblioteka w Lipnie otrzymała niespełna milion złotych dotacji w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

Dotacja oznacza nie tylko budowę filii w Wilkowicach. Gruntowną metamorfozę przejdzie również główny gmach biblioteki w Lipnie.

Chcemy, aby to miejsce stało się bardziej przyjazne dla naszych czytelników. Prace będą obejmować szeroki zakres –  od położenia nowej wykładziny, poprzez wymalowanie ścian, na wymianie obecnych mebli kończąc

–  mówi Krystyna Makałowska, bibliotekarka.

Biblioteka w Wilkowicach jest jedyną filią w gminie. Zlokalizowana jest w piwnicy przy ul. Święciechowskiej. Każdy dodatkowy metr kwadratowy dla nowych zbiorów jest tam na wagę złota.

– Jest to budynek, który nie jest do końca przyjazny dla książek. W Wilkowicach mamy wielu czytelników, dlatego chcieliśmy, aby powstała tam zupełnie nowa biblioteka – wyjaśnia Makałowska.

Bibliotece w Lipnie udało się uzyskać 975 000 zł dofinansowania na budowę nowej filii. Jej całkowity koszty wyniesie blisko 1 028 000 zł. Brakująca kwota zostanie pokryta z budżetu gminy. To jednak nie koniec zmian. Gruntowny remont czeka również główny gmach biblioteki w Lipnie.

Prace związane z przebudową i modernizacją już ruszyły. Obecnie zabezpieczany jest księgozbiór.

[źródło: elka.pl]