Aktualności

23.06.2023

W weekend w Stratford-upon-Avon w Anglii odbędzie się festiwal „Shakespeare and Poland”

W najbliższy weekend w rodzinnym mieście Williama Szekspira, czyli w Stratford-upon-Avon, odbędzie się kolejna edycja festiwalu Shakespeare & Poland. Wydarzenie jest organizowane przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie i ma na celu promocję kultury polskiej i celebrowanie polsko-brytyjskich powiązań. Partnerem festiwalu jest Instytut Książki.

W ramach festiwalu 24 czerwca w godzinach 10:00-16:00 w okolicach Anne Hathaway’s Cottage, czyli domku, w którym dzieciństwo spędziła późniejsza żona Szekspira, odbędzie się bezpłatny piknik literacki dla dzieci. Tematem przewodnim pikniku będzie świat natury ukazany w dziełach Jana Kochanowskiego i Williama Szekspira. W ramach wydarzenia zaplanowano wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi, m.in. warsztaty artystyczne, „poszukiwanie skarbów”, spotkanie z pszczelarzem oraz warsztaty zielarskie. Podczas wydarzenia wystąpi zespół ludowy Wieśniacy z Birmingham. Udział w pikniku jest darmowy, jednak konieczna jest wcześniejsza rejestracja na stronie shakespeare.org.uk.

Z kolei 24 czerwca wieczorem (18:30-20:30) w teatrze The Bear Pit w Stratfordzie będzie miała miejsce wyjątkowa inscenizacja „Odprawy Posłów Greckich” Jana Kochanowskiego w tłumaczeniu Charlesa Kraszewskiego. Bilet wstępu na spektakl kosztuje 5 funtów, a miejsca można rezerwować na stronie thebearpit.org.uk. Dochód z biletów zostanie przekazany na zbiórkę Ambulance Aid and Medical Aid Ukraine.

Drugiego dnia festiwalu, czyli 25 czerwca w godzinach 18:30-21:00 w ratuszu miejskim w Stratfordzie odbędzie się natomiast charytatywny koncert chopinowski, z którego cały dochód również zostanie przekazany na Ambulance Aid oraz Medical Aid Ukraine. Przed publicznością wystąpi polski pianista Łukasz Krupiński, zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów. W wydarzeniu weźmie także udział ukraińska sopranistka Inna Husieva, która zaprezentuje selekcje utworów ukraińskich kompozytorów. Koncert poprzedzi krótki wykład profesora Tony’ego Howarda na temat związków Polski z Wielką Brytanią i Stratfordem. Bilety na koncert kosztują 15 funtów i można je rezerwować poprzez stronę ticketsource.co.uk.

W ubiegłym roku przy okazji festiwalu w Stratford-upon-Avon odsłonięto pomnik Jana Kochanowskiego. Inicjatywa miała zwrócić uwagę na podobieństwa obu twórców - zarówno biograficzne, jak i w artystyczne. Pomnik wykonany przez brytyjskiego rzeźbiarza Andrew Lilleya można oglądać właśnie w ogrodach domu Anne Hathaway.

Wszystkich, którzy przebywają w okolicach Stratford-upon-Avon zapraszamy do udziału w festiwalowych wydarzeniach!