Aktualności

Uroczystości podpisania aktu erekcyjnego pod budowę nowej biblioteki w Sokółce, fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki
28.04.2022

W Sokółce trwa budowa nowej siedziby Biblioteki Publicznej [relacja i zdjęcia]

We wtorek przedstawiciele Instytutu Książki uczestniczyli w uroczystości podpisania aktu erekcyjnego pod budowę nowej biblioteki w Sokółce, która już się rozpoczęła. To kolejna inwestycja, która otrzymała wsparcie w ramach NPRCz 2.0 w wysokości 2 mln 250 tys. zł. Podpis pod dokumentem, który zostanie wmurowany w ścianę powstającego budynku, złożyli dyrektorzy Instytutu Książki – Dariusz Jaworski i Robert Kaźmierczak.

Dzięki inicjatywie powstanie trzykondygnacyjny budynek, dostosowany dla osób ze specjalnymi potrzebami. Biblioteka stanie się miejscem przyjaznym, nowoczesnym i spełniającym oczekiwania wielu grup społecznych. Aranżacja wnętrz będzie umożliwiała m.in. korzystanie z zasobów w sposób tradycyjny, z wykorzystaniem bazy komputerowej, a także korzystanie z audiobooków. Budynek zostanie wyposażony w meble i pomoce dydaktyczne, a także w sprzęt audio-wizualny dostosowany do potrzeb rożnych grup wiekowych. Celem jest poprawa warunków dostępu do zasobów biblioteki, nowa oferta dla rożnych grup wiekowych, wprowadzenie udogodnień́ wykraczających poza standardowe funkcje biblioteki skierowane do różnych grup czytelników/użytkowników, w tym seniorów i osób niepełnosprawnych, atrakcyjny wygląd i wystrój wnętrz, możliwość korzystania z nowoczesnych technologii, możliwość obsługi różnych kategorii czytelników w jednym miejscu (np. rodziców z dziećmi), a także wolny dostęp do zbiorów również dla osób poruszających się na wózkach. Biblioteka ma stać się głównym ośrodkiem życia społecznego miasta i gminy Sokółka.

– W tym miejscu powstanie nie tylko piękna, bardzo funkcjonalna, ale przyciągająca również ludzi biblioteka. Ludzie muszą mieć miejsce, w którym mogliby się spotkać. Musi to być miejsce również w miarę atrakcyjne. Takie przyciągające, żeby ludzie nie siedzieli w domach przed telewizorami, ale spotykali się przy książce – powiedział dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

Uroczystość poprowadziła dyrektor Biblioteki Publicznej w Sokółce Joanna Bienasz, która podkreśliła wagę całego przedsięwzięcia:

– Podpisanie Aktu Erekcyjnego to jeden z najważniejszych elementów każdej inwestycji budowlanej. Realizacja tego szczytnego zamierzenia jakim jest budowa nowego gmachu Biblioteki Publicznej w Sokółce jest możliwa dzięki niezwykłej życzliwości przedstawicieli władzy samorządowej i rządowej oraz ludzi, którzy zaangażowali się w urzeczywistnienie idei kształcenia przyszłych pokoleń na najwyższym poziomie.

Inwestycja finansowana jest prawie w całości ze środków pozyskanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Priorytet 2 Kierunek interwencji 2.1. Infrastruktura bibliotek 2021-2025 (dofinansowanie: 2 mln 250 tys. zł) oraz z Rządowego Programu Inicjatyw Lokalnych (2 mln 500 tyś złotych).

Wartość szacunkowa inwestycji to kwota 4 mln 763 tys. 530 zł. Dzięki temu wkład własny Gminy Sokółka ma wynieść jedynie 13 tys. zł.

Autorem projektu nowego budynku Biblioteki Publicznej w Sokółce jest Piotr Pytasz ZPD Sochonie.

Zakończenie prac i odbiór budynku planowane są na maj 2023 roku.

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z rozpoczętej budowy, a także podpisanie aktu erekcyjnego: