Aktualności

fot. Facebook / Europejska Noc Literatury
16.08.2022

W sobotę we Wrocławiu odbędzie się Europejska Noc Literatury

Fragmenty 10 wybranych dzieł literackich przeczytają w sobotę 20 sierpnia w 10 lokalizacjach Przedmieścia Świdnickiego znane postaci polskiej kultury. Programowi 11. odsłony Europejskiej Nocy Literatury przyświeca hasło „Temat rzeka”.

Europejska Noc Literatury (ENL) to organizowane w różnych europejskich miastach święto czytelników, którzy tego wieczoru usłyszeć mogą prozę w interpretacjach twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Formuła ENL od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia.

Program tegorocznej edycji literackiego święta przygotował pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca Michał Rusinek. Zaproponowanym przez kuratora hasłem, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony ENL, jest „Temat rzeka”, które rozumiane będzie tu zarówno dosłownie, jak i metaforycznie.

„Rzeki wprowadzają ruch wśród tego, co stałe. Dają nam się nieść z ich prądem, stawiają opór, gdy płyniemy pod prąd. W literaturze bywają symbolami, toposami, niebywale pojemnymi metaforami, także dla filozofów wierzących w ruch i zmienność” – mówił o motywie przewodnim ENL Rusinek.

W tym roku fragmenty wybranych przez kuratora pozycji literackich odczytane zostaną w dziesięciu lokalizacjach Przedmieścia Świdnickiego, a wydarzenie będzie okazją, by poznać jego różne oblicza.

Czytań będzie można wysłuchać m.in. w dwóch przestrzeniach położonych w zabudowie postindustrialnej. W klubie muzycznym Transformator przy ul. Tęczowej fragment „Domu kłamczuchów” węgierskiego mistrza nowelistyki Dezső Kosztolányi'ego zinterpretuje Agata Buzek, a przy ul. Lelewela, we Wrocławskiej Drukarni Naukowej PAN, Marek Kalita przeczyta opowiadania amerykańskiego klasyka grozy Edgara Allana Poe („Opowiadania prawie wszystkie”).

Uczestnicy ENL będą mieli także okazję odwiedzić znajdujące się w granicach osiedla dworce kolejowe. W niedostępnej na co dzień sali sesyjnej na I piętrze dworca Wrocław Główny usłyszeć będzie można Aleksandrę Konieczną i fragment ekologicznego reportażu poetyckiego „„Podziemia. W głąb czasu” Roberta MacFarlane'a, z kolei na peronie Dworca Świebodzkiego Jacek Beler przeczyta opowiadania z „Kronik beskidzkich i światowych” Andrzeja Stasiuka. W plenerze czytania odbędą się także w parku Lesława Węgrzynowskiego – tam Tomasz Schuchardt przeczyta fragment osadzonej na kanadyjskiej prowincji powieści „Nikolski” Nicolasa Dicknera.

Kolejnymi przystankami na trasie będą: położona w sercu placu Muzealnego „tysiąclatka”, czyli Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13, gdzie Małgorzata Potocka zinterpretuje powieść „Kobold” Radki Denemarkovej, i pałac Schaffgotschów przy ul. Kościuszki, w którym pojawi się Maciej Zakościelny z fragmentem uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści „Błogosławieństwo ziemi” Knuta Hamsuna. W szkole tańca „No Limits” przy ul. Tęczowej wysłuchać będzie można Mariusza Bonaszewskiego i fragmentu ze zbioru opowiadań Kornela Filipowicza „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek”.

20 sierpnia będzie można spotkać się także z Aleksandrą Popławską, która w lustrzanym patio Retro Office House przy ul. Komandorskiej przeczyta opowiadającą o pograniczu rosyjsko-chińskim książkę Colina Thubrona „Amur. Między Rosją a Chinami”. Szczególną lokalizacją dla ENL stanie się plac Kościuszki – zostanie tam zlokalizowana strefa literackiego relaksu. W jej ramach pisarka, działaczka społeczna i publicystka Sylwia Chutnik przeczyta fragment książki „Grand Union” Zadie Smith.

Czytania rozpoczynać się będą co 30 minut między godziną 18.00 a 22.30. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury. 

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna