Aktualności

13.01.2023

W sobotę w Rydlówce odbędą się urodziny Stanisława Wyspiańskiego

W sobotę 14 stycznia Muzeum Krakowa zaprasza wszystkich chętnych na uroczystość z okazji 154 rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego (rocznica przypada dzień później). Obchody odbędą się w Rydlówce, czyli zabytkowym dworze, w którym odbyła się zabawa weselna po ślubie poety i dramaturga Lucjana Rydla z siostrą Anny Tetmajerowej – ta sama, która posłużyła za kanwę „Wesela”.

„Wyspiański był artystą totalnym, nie sposób go zaszufladkować i jednoznacznie określić. Do dziś jego sztuka stanowi niewyczerpane źródło inspiracji i poszukiwań kolejnych pokoleń artystów. By uczcić pamięć Mistrza, spotykamy się w Rydlówce w wigilię jego urodzin w zaszczytnym gronie wspaniałych twórców. Będziemy rozmawiać o tym, co dziś fascynuje i porywa w dziełach Stanisława Wyspiańskiego, i o tym, jak współcześni twórcy podobnie jak on inspirują się przeszłością i historią w swoich dziełach” – informuje Muzeum Krakowa.

Sobotnia uroczystość rozpocznie się od występu muzycznego Macieja Luśni, a następnie Łukasz Wojtusik poprowadzi spotkanie literackie z udziałem zaproszonych gości: Elżbiety Łapczyńskiej, autorki książki „Bestiariusza Nowohuckiego” oraz Jacka Dehnla i Piotra Tarczyńskiego, autorów książki „Złoty Róg” z cyklu „Profesorowa Szczupaczyńska Zofia”. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na profilu facebookowym Rydlówki.

Wstęp na uroczystość jest bezpłatny, ale wymagana rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających miasta Krakowa (tel. 12 426 50 60).

Dodatkowo o 19:00 będzie można zobaczyć monodram Kingi Kowalskiej „Raz dokoła. Kobiety Wesela” – oczywiście na podstawie „Wesela” Wyspiańskiego. Wstęp na spektakl jest biletowany, a cena biletu wynosi 15 zł.