Aktualności
Cosmicon, czyli impreza dla miłośników fantastyki, odbędzie się w sobotę po południu w Planetarium Śląskim. Zaplanowano wykłady, panele, koncerty, wystawy, pokazy czy konkurs cosplay (przebrań za bohaterów) – podał w czwartek rzecznik placówki Jarosław Juszkiewicz.
„W sobotę w tej części Parku Śląskiego zrobi się kolorowo od wszelkiej maści bohaterów z różnych uniwersów. W Planetarium Śląskim odbędą się wykłady, panele, koncerty, wystawy i pokazy, a nawet i konkurs cosplay. Tam też będzie można spotkać otoczonego żołnierzami Imperium Dartha Vadera, zrobić sobie z nim zdjęcie, czy zagrać z nim w gry planszowe” – powiedział Juszkiewicz.
Imprezę rozpocznie w południe na atrium z zegarem wystrzał z hakownicy oraz pokaz walk na miecze, w tym na miecze świetlne (w razie niepogody miejscem otwarcia będzie hol Parku Nauki). Potem co godzinę w Sali Idei będą odbywały się kolejne panele: „Star Wars w Polsce”, „Poszukiwanie życia w kosmosie”, „Wiernie czy pięknie?” i „Cyfrowe światy”.
O godz. 17 panel „Akademii Superbohaterów” poprowadzi popularyzator nauki dr Tomasz Rożek. O godz. 18. W holu Parku Nauki odbędzie się Otwarty Konkurs Cosplay, a godzinę później w sali Planetarium koncert muzyki z gier komputerowych „Cyfrowe Marzenia”.
Na północ od placu z pomnikiem Mikołaja Kopernika znajdzie się Brama Światów, która zaprowadzi gości Cosmiconu do „Starego Świata” - czyli konwentu fantastyki z gatunku „magii i miecza”, organizowanego przez załogę pobliskiej Leśniczówki.
Cosmicon uzupełnią: planszówkowa kawiarnia, foodtrucki, strefa chillout z kawą, a także stoiska wystawców w wyznaczonych strefach, w tym m.in. Śląskiego Klubu Fantastyki, wystawa plakatów z filmów science-fiction, stanowisko z muzyką filmową oraz wystawa modeli ze świata Star Wars.
W niedzielę w Planetarium nadal pozostaną wystawcy oraz legioniści z Legionu 501, którzy będą pozować gościom placówki do zdjęć.
Cosmicon będzie kolejnym już wydarzeniem tematycznym w Planetarium Śląskim, które zyskało nazwę Śląskiego Parku Nauki wraz z otwarciem – po blisko czteroletniej przerwie na rozbudowę i modernizację – w czerwcu ub. roku. To obecnie największe w Polsce planetarium z ultranowoczesnym, hybrydowym systemem projektorów.
Planetarium Śląskie powstało w 1955 r. Zostało wtedy wyposażone m.in. w kilkakrotnie modernizowaną do 2018 r. aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą, będącą ekranem sztucznego nieba. Widownia mieściła prawie 400 osób. Obiekt odwiedzało ok. 160 tys. osób rocznie. Po modernizacji i rozbudowie możliwe będzie zwiększenie tej liczby o połowę.
Kosztujące ponad 150 mln zł rozbudowa i modernizacja obiektu trwały od połowy 2018 r. Ponieważ charakterystyczna siedziba placówki wpisana jest na listę zabytków i nie można było naruszyć jej zewnętrznego kształtu, rozbudowy dokonano pod ziemię. Nowe obiekty umieszczono we wzgórzu będącym cokołem dla istniejących zabudowań, zapewniając dodatkowych 2,5 tys. mkw.
W nowych podziemnych pomieszczeniach umieszczono m.in. ekspozycję prezentującą zagadnienia z trzech dziedzin, którymi zajmuje się placówka: sejsmologii, meteorologii i astronomii, a także sale wykładowe i pracownie. W sali projekcyjnej zmieniono układ widowni, umożliwiając ustawienie sceny i organizację innych, prócz projekcji, wydarzeń – konferencji, sympozjów czy koncertów.
Za wyświetlanie w Planetarium Śląskim ciał niebieskich przez 67 lat odpowiadał kilkakrotnie modernizowany projektor Zeissa. W 2018 r. został on zdemontowany i zakonserwowany – można go oglądać w nowej części Planetarium – Śląskim Parku Nauki.
Pod kopułą obiektu zainstalowano nową aparaturę – system hybrydowy złożony z dwóch głównych zsynchronizowanych ze sobą elementów: projektora gwiazd (tzw. Starball), umieszczonego w centralnym punkcie sali projekcyjnej, i projektorów cyfrowych pracujących w rozdzielczości 4K, na brzegu ekranu.
źródło: PAP, Mateusz Babak