Aktualności

plakat spektaklu / Teatr Jaracza
03.11.2023

W sobotę premiera spektaklu „Burzy” Szekspira na 135-lecie Teatru Jaracza

Sobotnia premiera sztuki Williama Szekspira „Burza” będzie jednym z akcentów obchodów 135-lecia istnienia Teatru Jaracza w Łodzi. „Poprzez Szekspira chcę porozmawiać o kondycji ludzkiej, o tym, jaki świat pozostawimy przyszłym pokoleniom” - przyznał czeski reżyser łódzkiej adaptacji Ivan Krejci.

Teatr im. Stefana Jaracza jest najstarszym łódzkim teatrem, kontynuatorem tradycji Teatru Polskiego, a następnie Teatru Miejskiego, najstarszej stałej sceny w mieście, uruchomionej w październiku 1888 r. Jak zaznaczył dyrektor Michał Chorosiński, pomimo upływu lat, Teatr Jaracza nie unika tematów trudnych, podejmuje próby eksperymentu i nadal może poszczycić się współpracą z wybitnymi twórcami.

„W roku jubileuszowym zaprosiłem do współpracy uznanych reżyserów z Polski i zagranicy. Przed nami chociażby premiera »Nie-Boskiej komedii« w reżyserii Anny Wieczur, za nami bardzo dobra premiera »Kartoteki« w reżyserii Norwega – Rolfa Alme. Realizację Szekspirowskiej »Burzy« powierzyłem natomiast wybitnemu czeskiemu reżyserowi Ivanowi Krejci” – wyjaśnił.

Wybór jednej z ostatnich sztuk Szekspira przygotowywanej specjalnie z myślą o jubileuszu nie był przypadkowy. Pierwszą „Burzę” wyreżyserował bowiem Leon Schiller w 1947 roku, kiedy teatr działał jeszcze pod szyldem Teatru Wojska Polskiego. Po Schillerze dramat Szekspira wracał na scenę Jaracza za sprawą Witolda Zatorskiego w 1975 roku i Zbigniewa Brzozy w roku 1999.

Teraz dzieło angielskiego dramaturga na łódzką scenę przeniesie dyrektor Teatru Kameralnego Arena w Ostrawie. Krejci wielokrotnie realizował sztuki Szekspira, jednak „Burzę” w jego interpretacji widzowie zobaczą po raz pierwszy.

„»Burza« kojarzy się często z fikcją, z bajkową opowieścią, czymś, na co patrzymy, ale nie musimy się z tym utożsamiać. Bardzo mi zależy, aby, pozostając wiernym autorowi, ukazać ludzką naturę tego dzieła. Widzę w tym tekście namiętności, tęsknoty, walkę o władzę. Chcę, poprzez Szekspira, porozmawiać o kondycji ludzkiej, o tym, jaki świat pozostawimy przyszłym pokoleniom” – tłumaczył reżyser spektaklu.

Przedstawienie opowiada historię zdradzonego i wygnanego na magiczną wyspę księcia Mediolanu Prospera, który pewnego dnia ma okazję zemścić się na swoich dręczycielach z przeszłości. Historia okraszona jest odrobiną szekspirowskiej magii oraz poczucia humoru, co sprawia, że sztuka łączy w sobie tragedię, komedię i romans.

Na scenie Jaracza wystąpi 15 aktorów. W rolę Prospera wcieli się Bogusław Suszka, Mirandę zagra gościnnie Zofia Stafiej, jako księcia Ferdynanda publiczność zobaczy zaś Krzysztofa Wacha. W obsadzie znaleźli się także: Robert Latusek, Mateusz Czwartosz/Paweł Paczesny, Mariusz Siudziński, Andrzej Wichrowski, Mikołaj Chroboczek, Hubert Jarczak, Mariusz Witkowski, Natalia Klepacka, Mariusz Słupiński, Elżbieta Zajko/Joanna Zagórska (gościnnie), Agnieszka Skrzypczak, Joanna Koc (gościnnie).

Widowiskowe akrobacje dla wcielającej się w Ariela Natalii Klepackiej przygotował Artur Grudziński. Scenografię składającą się z ledowych lian i deszczu zaprojektował Martin Simek. Za kostiumy odpowiada Jana Hauskrechtova. Przygotowaniem wokalnym aktorów zajęła się Paulina Grochowska-Stekla, a ruchem scenicznym Tomasz Dajewski. Autorem muzyki jest Ivan Acher. Asystentką reżysera jest Matylda Paszczenko.

Premierę „Burzy” na Dużej Scenie zaplanowano w sobotę o godz. 19. Towarzyszy jej wystawa foyer teatru „4xBurza” prezentująca fotografie z dotychczasowych realizacji dramatu w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

źródło: PAP, Bartłomiej Pawlak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna