Aktualności

12.07.2019

W sierpniu czwarta edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego

W dniach 9-11 sierpnia 2019r. odbędzie się czwarta już edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego pod hasłem „Zaczytane Zakopane”. Instytut Książki objął wydarzenie patronatem.

Festiwalowi towarzyszyć będą, podobnie jak w minionych latach, targi książki „Pod Tatry tylko z książką”. Celem imprezy jest przywrócenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego, którą tworzyły takie postaci, jak Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska, Makuszyński i wielu innych. Zakopiański Festiwal Literacki, który zadebiutował na kulturalnej mapie Polski w roku 2016, nawiązuje do bogatej tradycji literackiej Zakopanego. Stanowiło ono centrum życia kulturalnego w latach dwudziestych ubiegłego wieku, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności wybitnych polskich pisarzy.

Zakopane już od czterech lat na powrót staje się w sierpniu literacką stolicą Polski. W ramach Festiwalu odbywają się spotkania autorskie, promocje książek, warsztaty, słuchowiska, a także wernisaże wystaw malarstwa oraz koncerty. Nie zabraknie również regionalnego akcentu — spotkania „Na tatrzańskim szlaku literatury". Tę część festiwalu zwieńczy przyznanie Literackiej Nagrody Zakopanego podczas uroczystej gali, która odbędzie się 11 sierpnia w Teatrze Witkacego.

Festiwalowi towarzyszyć będą Targi Książki „Pod Tatry tylko z Książką", na których zaprezentuje się 31 wydawnictw.

Szczegóły imprezy można znaleźć na stronie: https://literackifestiwal.zakopane.eu/