Aktualności

06.09.2021

W Poznaniu powstanie 11 książkomatów na peryferyjnych osiedlach miasta

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu chce jesienią zainstalować na peryferyjnych osiedlach jedenaście książkomatów. Instytucja pracuje również nad aplikacją, która ma pomóc czytelnikom w wyborze odpowiedniej dla nich lektury.

Poznański magistrat poinformował, że dzięki książkomatom będzie można zarówno zwrócić, jak i wypożyczyć zamówione wcześniej publikacje, a także wybrać przygotowane przez bibliotekarzy książki znajdujące się w szufladach urządzenia.

Mieszkańcy będą mogli zamawiać książki poprzez internetowe konto czytelnika Biblioteki Raczyńskich. „Gdy zamówienie będzie gotowe, zostaniemy poinformowani. Następnie należy udać się do książkomatu i odebrać je przy użyciu karty bibliotecznej, a skrzynka otworzy się automatycznie” – opisano w komunikacie.

Książkomaty mają stanąć w miejscach z utrudnionym dostępem do infrastruktury kulturalnej, a jednocześnie uczęszczanych przez mieszkańców, np. obok supermarketów. Biblioteka Raczyńskich współpracuje w tej sprawie z kilkoma sieciami handlowymi. Dyrektor Biblioteki Raczyńskich Anna Gruszecka liczy, że dzięki pomysłowi uda się trafić do nowych czytelników, którzy przy okazji np. zakupów będą zaopatrywać się w książki.

„Wybierając lokalizację książkomatów, słuchaliśmy opinii mieszkańców, rad osiedli, szukaliśmy też przestrzeni, która będzie łatwo dostępna i bezpieczna. Są to zatem także pętle tramwajowe czy szkoły. Książkomaty staną między innymi na Chartowie, Górczynie, Ratajach, w Antoninku i innych rejonach Poznania. W planach jest, aby powstało 11 urządzeń” – opisała Gruszecka.

Biblioteka Raczyńskich testuje też aplikację, która ma pomóc w wyborze książek najlepiej dopasowanych do preferencji poszczególnych czytelników.

Gruszecka opisała, że aplikacja będzie miała dwa moduły. „Pierwszy z nich, przeznaczony dla bibliotekarzy, pomoże szybciej i skuteczniej wybierać książki, które uzupełnią nasze bogate zbiory, »wyśledzi« dla nas kolejne tomy serii cenionych przez czytelników, nowości i wznowienia z wielu wydawnictw. Moduł drugi będzie podpowiadał czytelnikom tytuły, po które warto sięgnąć” - wskazała.

Przy realizacji projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki” Biblioteka Raczyńskich korzysta z dofinansowania kwotą ponad 333 tys. euro przyznaną w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

źródło: PAP, Szymon Kiepel

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna