Aktualności

fot. Facebook / Legimi
02.08.2023

W Poznaniu powstał mural z bohaterami „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz

Mural z bohaterami „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz powstał na kamienicy przy ul. Słowackiego w Poznaniu. Zdaniem autorki cyklu powieści, pomysł stworzenia jeżycjadowego muralu w sercu starych Jeżyc jest „uroczy i pełen wdzięku”.

Prezydent miasta Jacek Jaśkowiak powiedział, że „Jeżycjada” to nieodłączny element Poznania. Mural autorstwa Radosława Barka podziwiać można przy ul. Słowackiego 62.

Powieści z cyklu „Jeżycjada”, których akcja rozgrywa się w różnych punktach Poznania, stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Na kolejnych przygodach i perypetiach rodziny Borejków oraz ich bliskich wychowały się całe pokolenia czytelników. Seria wciąż cieszy się dużą popularnością. Niespełna rok temu kolejne tomy zaczęły być publikowane w formacie cyfrowym.

„Pomysł stworzenia jeżycjadowego muralu w sercu starych Jeżyc jest uroczy i pełen wdzięku. A to, że jego autorem zgodził się być twórca najpiękniejszych dzieł w tym gatunku, zachwyca mnie jak niespodziewany prezent” – powiedziała Małgorzata Musierowicz.

Koncepcja artystyczna muralu, przedstawiającego nie tylko Borejków, ale i doskonale znaną poznaniakom kamienicę przy ul. Roosevelta 5, bazuje stylistycznie na ilustracjach, stworzonych przez Małgorzatę Musierowicz, zaadaptowanych na potrzeby miejskiej sztuki wielkoformatowej.

„W kompozycji tego muralu istotne jest wykorzystanie iluzji przestrzennej, tak, aby miało się wrażenie, iż dom Borejków stoi tuż obok. Przekształcenie tzw. ślepej ściany w trójwymiarowy obraz, pełen znanych z Jeżyc form architektonicznych, stworzyło odpowiednie tło dla znanych z powieści Małgorzaty Musierowicz postaci” – powiedział Radosław Barek.

Realizacja projektu możliwa była dzięki współpracy miasta z firmą Legimi. W ubiegłym roku poznańska firma poinformowała, że zdobyła wyłączność na wydanie „Jeżycjady” w formatach elektronicznych. Już wówczas spółka zapowiedziała, że wraz z miastem będzie promować cykl, jego autorkę i zawarte w książkach historie m.in. poprzez mural, trasę turystyczną i grę miejską, której osią narracyjną będą miejsca związane z serią.

„Cieszę się, że jeden z symboli naszego miasta zyskał swój mural. Dzięki temu kolejne pokolenia będą miały szansę poznać historię rodziny Borejków i zwiedzić Poznań razem z bohaterami książek. A ci, którzy ich historię znają z dzieciństwa, będą mieli okazję do sentymentalnego powrotu do przeszłości” – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Oficjalne odsłonięcie muralu nastąpi na przełomie sierpnia i września. Wtedy też zostanie zainaugurowana gra miejska. W tym samym czasie zakończy się, trwający od blisko roku, proces digitalizacji Jeżycjady. W wersji audio wszystkie tomy czyta osobiście Małgorzata Musierowicz.

Poznańska pisarka i ilustratorka wychowała się na poznańskich Jeżycach, na których później umieściła akcję swoich humorystycznych powieści dla młodzieży. Zadebiutowała w 1975 roku książką „Małomówny i rodzina”. Powieść spotkała się z gorącym przyjęciem.

Dwa lata później ukazała się bestsellerowa „Szósta klepka”, potem „Kłamczucha”, wreszcie w 1979 roku na stronach „Kwiatu kalafiora” po raz pierwszy pojawiła się Borejków, która stała się symbolicznym centrum całego cyklu nazwanego Jeżycjadą. Ostatecznie cały cykl, nieprzerwanie wznawiany, liczy 22 powieści (plus „Małomówny i rodzina”).

Historyk teatru, prof. Zbigniew Raszewski nazwał Małgorzatę Musierowicz Homerem Jeżyc ze względu na topograficzną precyzję, z jaką opisuje Poznań. Miłośnicy jej twórczości od lat przyjeżdżają do stolicy Wielkopolski, by na własne oczy zobaczyć miejsca, opisywane przez pisarkę.

W roku 2020 Małgorzata Musierowicz otrzymała prestiżową nagrodę Biblioteki Narodowej „Skrzydła Dedala” za całokształt twórczości.

źródło: PAP, Rafał Pogrzebny

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna