Aktualności
W piątek rozpoczyna się Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki
W dniach 25-27 sierpnia odbędzie się 5. edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki w Katowicach. Instytut Książki jest partnerem festiwalu, a impreza została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa".
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki to impreza, która w różnych terminach odbywa w kilku polskich miastach: Warszawie, Radomiu, Wrocławiu, Gdyni, Sopocie i Katowicach. Wśród gości tegorocznej imprezy w Katowicach znalazły się nazwiska takich znanych i lubianych autorów książek dla dzieci, jak m.in. Wojciech Widłak, Aleksandra Krzanowska, Joanna Rusinek, Paweł Beręsewicz, Barbara Sadurska, Marcin Minor, Agata Romaniuk i Roksana Jędrzejewska-Wróbel.
W ciągu trzech dni festiwalu odbędzie się mnóstwo różnorodnych warsztatów, spotkań autorskich i rozmów. Wydarzenia w ramach katowickiej imprezy odbywać się będą w Filii nr 3 Biblioteki Katowice, galerii Rondo Sztuki, Muzeum Śląskim, Siedzibie ING Banku Śląskiego oraz Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia. To ostatnie miejsce będzie gościło szczególne wydarzenie – zamykający festiwal koncert „Przyjaciel, którego nie było”, będący muzyczną adaptacją książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.
W programie festiwalu nie zabraknie także wydarzeń współorganizowanych przez Instytut Książki!
Polsko-ukraińska wystawa „Czytanie relacji”
Pierwszym z nich jest wystawa pt. „Czytanie relacji”, którą można oglądać już od 4 sierpnia. Przedstawia ona 18 książek polskich i ukraińskich twórców, które w trudnym czasie mogą dawać dzieciom siłę i wywoływać w nich wiarę w dobrą przyszłość, a przede wszystkim pomagać budować mocne fundamenty relacji między dwoma narodami.
Na wystawie można obejrzeć prace polskich i ukraińskich ilustratorów, wśród których znaleźli się: Józef Wilkoń, Emilia Dziubak, Paweł Pawlak, Maciej Szymanowicz, Marianna Sztyma, Iwona Chmielewska, Joanna Concejo, Joanna Rusinek, Dominika Czerniak-Chojnacka, Khrystyna Lukaschuk, Oksana Draczkowska, Kateryna Shtanko, Masha Foya, Rostislav Popsky, Anastazja Stefurak, Romana Romanyshyn, Andriy Lesiv, Oksana Bula i Grasya Oliyko.
Współorganizowana przez Instytut Książki wystawa została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Mała książka – wielki człowiek”. Wystawę będzie można oglądać jeszcze po zakończeniu festiwalu – dokładnie do 4 września – w katowickiej Galerii Rondo Sztuki (Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1).
Warsztaty z „Krasnalem w krzywej czapce”
Poza wystawą „Czytanie relacji”, podczas katowickiego festiwalu odbędą się jeszcze dwa wydarzenia zorganizowane we współpracy z Instytutem Książki i programem „Mała książka – wielki człowiek”. Oba będą dotyczyły książki „Krasnal w krzywej czapce”, która wchodzi w skład naszej wyprawki czytelniczej dla przedszkolaków.
W piątek 25 sierpnia o godzinie 11:30 odbędzie się spotkanie z Wojciechem Widłakiem, autorem „Krasnala w Krzywej Czapce” (a także m.in. serii „Pan Kuleczka”). Wydarzenie jest dedykowane dzieciom powyżej sześciu lat. Z kolei zaraz po nim, o godzinie 12:30, dzieci od lat pięciu na warsztat plastyczny zaprosi Aleksandra Krzanowska, która jest odpowiedzialna za piękne ilustracje do „Krasnala w Krzywej Czapce”. Uczestnicy warsztatu będą mieli za zadanie stworzyć albumy wspomnień, które będą przypominać im o wszystkim tym, na co nie może zabraknąć czasu.
Oba wydarzenia odbędą się w Filii nr. 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, ul. Gliwicka 93.
***
Pełny program festiwalu Ojce i Dziatki w Katowicach można znaleźć TUTAJ.