Aktualności

24.04.2019
Tagi: Pyrkon

W piątek rozpocznie się dwudziesta edycja Pyrkonu

W piątek 26 kwietnia w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpocznie się 20. edycja Festiwalu Fantastyki Pyrkon. To największe tego typu wydarzenie w Polsce – od kilku lat frekwencja wydarzenia w stolicy Wielkopolski przekracza 40 000 osób. Impreza trwać będzie przez cały weekend i zakończy się w niedzielę 28 kwietnia.

Festiwal Fantastyki Pyrkon jest organizowany od 1999 roku przez poznański Klub Fantastyki „Druga Era”. Swoją historię zaczynał jako „Dzień z fantastyką” – niewielki konwent w Osiedlowym Domu Kultury na poznańskich Winogradach. Od tego czasu wydarzenie zmieniło swoją nazwę na obecnie występującą, a także miejsce. Najpierw przeniósł się do Szkoły Podstawowej nr 21 w Poznaniu, by ostatecznie zagościć na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Z okazji Pyrkonu do Poznania przyjeżdżają najważniejsze osoby ze świata fantastyki, nie tylko polskiej, ale też zagranicznej – są to pisarze, aktorzy, reżyserowie czy twórcy gier. W tym roku na Pyrkonie pojawi się między innymi Christopher Judge, znany z występów w serialu „Gwiezdne Wrota” czy „God of War”, jednej z najpopularniejszych gier komputerowych na świecie w ostatnich latach. Wśród gości z polskiego podwórka pojawi się natomiast czołowy pisarz rodzimej fantastyki, Andrzej Pilipiuk.

Jak co roku podczas Pyrkonu uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych punktach programu – prelekcjach, warsztatach, pokazach filmowych, spotkaniach z zaproszonymi gośćmi czy wystawach sztuki. Jednym z centralnych wydarzeń podczas festiwalu jest konkurs Maskarada, w którym przebrani za różne postaci z filmów, seriali, gier, książek czy kreskówek zawodnicy rywalizują w wielu kategoriach.

Dużą rolę w trakcie wydarzenia odgrywa również Hala Wystawców. Znajdują się na niej stoiska, na których swoje produkty sprzedają niemal wszyscy, od osób zajmujących się rękodzielnictwem, aż po producentów ubrań, gadżetów i wydawnictwa gier oraz literackie.

Bilety na Festiwal Fantastyki Pyrkon dostępne są w kilku wariantach. Koszt trzydniowego karnetu to 119 zł, a jego kupna można dokonać przez internet lub w kasach podczas festiwalu. Bilety normalne na pojedyncze dni kosztują 49 zł na piątek, 69 zł na sobotę oraz 39 zł na niedzielę i dostępne są wyłącznie w kasach festiwalowych na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Koszt wejściówki dla dzieci w wieku 6-12 lat to natomiast odpowiednio 25 zł, 35 zł oraz 20 zł. Wstęp dla dzieci poniżej szóstego roku życia oraz opiekunów osób niepełnosprawnych jest darmowy.