Aktualności

12.01.2022

W piątek pogrzeb Mirosława Kowalskiego

Pogrzeb zmarłego 2 stycznia Mirosława Kowalskiego, dziennikarza i wydawcy, redaktora naczelnego wydawnictwa superNowa, odbędzie się w piątek 14 stycznia o godz. 11.50 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na Cmentarzu Bródnowskim (kościół murowany).

Mirosław Kowalski w 1981 roku zaczął pracę w dziale kultury tygodnika „Solidarność”, a w latach 1982-1983 zarządzał warszawskim biurem „Financial Timesa”. Potem przez pięć lat był szefem działu fantastyki w Wydawnictwie Iskry. Równocześnie publikował w podziemnych pismach opozycji antykomunistycznej, był członkiem kolegium Niezależnej Oficyny Wydawniczej oraz współpracował z Komitetem Obrony Robotników. W 1989 doprowadził do przekształcenia NOW-ej w tzw. „SuperNową”. Był jednym z odkrywców talentu Andrzeja Sapkowskiego.

„W wieku 67 lat zmarł Mirosław Kowalski, zwany w fandomie Kovalem. Człowiek wielce zasłużony dla polskiej fantastyki, bywalec wielu konwentów. (…) Dzięki niemu udało się wydać książkowo dzieła Andrzeja Sapkowskiego, Witolda Jabłońskiego, Marcina Przybyłka i wielu innych autorów. Za działalność w tzw. drugim obiegu został w 2008 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Fandom fantastyczny również nie skąpił mu nagród: otrzymał Śląkfy w 1987, 1995 i 1999 roku. Stworzone przez niego wydawnictwo zostało też dwukrotnie (2000 i 2003) uhonorowane nagrodą podczas Euroconów” – napisała „Nowa Fantastyka”.